YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YouTube'a ulaşmanın pek çok yolu var. Fakat
YouTube'a ulaşmanın pek çok yolu var. Fakat
YouTube'a ulaşmanın pek çok yolu var. Fakat
10 Ekim 2008 / 14:21 Güncelleme: 10 Ekim 2008 / 00:00

Uzunca bir süredir kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube'a ulaşmanın pek çok yolu var. Ancak dikkat edin, bu yollar güvenliğinizi de riske atabilir!


Ülkemizde halen YouTube kapalı olsa da, birçok kişinin farklı yöntemlerle YouTube'a giriş yaptığı artık herkesin malumu. Ancak bu alternatif yollar bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.


Örneğin sisteme zarar veren ve arka planda çalışarak sizi avlayan bu programcıklar, YouTube görünümündeki sayfada izlenen içeriğin güvenilir bir kaynaktan geldiği hissini uyandırırken bir yandan da bilgisayarınıza sızabiliyor.


Bir diğer durumda ise internet üzerinde bilgisayar korsanları arasında dolanan bir yazılım sayesinde sahte görünümde YouTube sayfalarının oluşturulması kolay hale getiriliyor. Bu sayfaya girenler de videoyu beklerken bir hata mesajıyla karşılaşıyorlar. İlgili görüntünün yüklenemediği, yeni eklentiyi indirmeniz gerektiği yönündeki bu uyarıyı kabul edenlerin bilgisayarlarına ise virüs bulaşıyor. Bu noktadan sonra da korsan sizi istediğiniz içeriğe yönlendirse de arka planda istediğini ele geçirmiş oluyor.


Sahte sayfalar nasıl fark edilir?


Gerçek olmayan Youtube sayfasına gittiğinizde, sitenin adresi tarayıcıda gözükmüyor. Diğer bir tüyo ise, ilk etapta yollanan bağlantı adresinden şüphe etmek ve bağlantı verilen sayfaya gitmeden önce, bu sayfanın yasal olup olmadığını ayrıca kontrol etmek.


 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler