YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Youtube yasaktan kurtuluyor
Youtube yasaktan kurtuluyor
Youtube yasaktan kurtuluyor
11 Ağustos 2008 / 20:53 Güncelleme: 11 Ağustos 2008 / 00:00Youtube 6 Haziran'dan beri kapalı ve yasaklı videolar yüzünden açılamıyordu. Sonunda formül bulundu. Bakın nasıl açılacak?Atatürk'e hakaret eden içerik nedeniyle 6 Haziran'dan beri kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube, yerelleşme sayesinde yasaktan kurtuluyor.

Hürriyet'in haberine göre; Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri ve YouTube temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde, sitenin Türkiye'ye özgü bir arama motoru kurması kararlaştırıldı.


TR YA DA COM.TR UZANTILI ADRESLERDEN GİRİLECEK


Siteye .tr ya da com.tr uzantılı adreslerden girildiğinde, İnternet Güvenliği Yasası'na göre suç sayılan Atatürk'e hakaret, porno, müstehcenlik, kumar ve intihara özendirme gibi içeriğe sahip videolar ayıklanacak.

Kurum başkanı Tayfun Acarer, YouTube'un Almanya, Çin ve ABD için de benzer uygulamalara gittiğini belirterek, Türk kullanıcıları YouTube'a "ülke hassasiyetlerini dikkate alan youtube.tr ya da youtube.com.tr adreslerinden giriş yapmaya" davet etti.


Ayrıca site Türkiye'ye bir temsilcilik açacak ve bundan böyle Türkiye ile YouTube arasındaki hukuki ve idari işlemler bu vasıtayla yürütülecek.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler