YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Youtube, Türkiye dışında hangi ülkeler de kapalı
Youtube, Türkiye dışında hangi ülkeler de kapalı
Youtube, Türkiye dışında hangi ülkeler de kapalı
24 Mart 2008 / 10:23 Güncelleme: 24 Mart 2008 / 00:00

Aç-kapaya dönen video sitesi Youtube, Türkiye’de 10 gündür kapalı. Ne zaman açılacağı ise belli değil. Son dönemde Youtube’u dünyada kapatan ülkeler arasında bir Tayland, bir Çin, bir de Türkiye var. Kapatmak gerçekten de sansür olarak çağımıza yakışmıyor çünkü bir çözüm değil. Unutmayalım ki tüm dünya kapatılan bu video görüntülerini izliyor. Yasak sadece Türkiye’den internete bağlananları kapsıyor.
İşin en ilginç ve şimdiye kadar üzerinde durulmayan yanı ise bilişim alanındaki sivil toplum örgütlerinin bu konuda sessiz kalması. Bilişimle ilgili her konuda kamuoyu oluşturmaya çalışan, demeçler veren, yetkililerle görüşen örgütler sıra sansüre gelince sessizliğe bürünüyor.TBV, TBD, TİD...


Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Tüm İnternet Derneği (TİD) ve Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (Telkoder) bu örgütlerin başında geliyor. Bu dernekler şimdiye kadar Youtube sansürüyle ilgili en ufak bir açıklamada bulunmadı. TBV, Türkiye’de yenilikçilerin destekçisi. Üye sayısı 9 bini aşan TBD ise, alanında en büyük sivil toplum örgütü.


Bilişim ve e-dönüşümle ilgili olarak pek çok gelişmenin beklendiği bugünlerde sivil toplum örgütleri sanırız şimşekleri üzerine çekmek istemiyor. Ama bu arada olan Türkiye’deki internet kullanıcılarına oluyor.
Ayrıca Youtube’a yapılanlar sansürün bir gün internette herkesin başına gelebileceğini gösteriyor. Türkiye’deki birçok site kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya. Yasaklar bir anda yayılabilir. Eğer korkulan olursa sessiz kalmanın çözüm olmadığını o zaman birlikte göreceğiz.


 


Kapattık, kapattık, kapattık!


12 Mart tarihinde Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararla erişimi engellenen Youtube.com sitesine, kapatma üstüne kapatma geliyor.


Bilindiği gibi mahkeme, Atatürk, annesi Zübeyde Hanım ve Türk bayrağına ağır hakaretler içeren görüntülerin yer aldığıYoutube’u kapatmıştı. Bunun ardından siteye 2 yasak daha geldi. Bu kez yasağa hükmeden kararlar, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi ve Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nden çıktı.


Uygulanan yasak nasıl kaldırılıyor?


Milyonlarca videonun gösterildiği Youtube, bilindiği gibi Google tarafından satın alındı. Youtube’un yönetimini Google Inc. yapıyor. Türkiye’de ise Google Türkiye var. Ancak Youtube operasyonu henüz Google Türkiye’ye devredilmedi.


 

Bu yüzden Google Türkiye yöneticileri konuyla ilgili bir çalışma yürütmüyor ve görüş bildirmiyor. Youtube’un Türkiye’deki kapatılma kararıyla ilgili işlerini ise şirketin anlaştığı avukatlar yürütüyor.

İlgili yasak kararının hangi video görüntüleri için uygulandığını öğrenen avukatlar ardından bunları ABD’deki merkeze bildiriyor. Şirket bu görüntüleri kaldırdığını avukatlara haber verdikten sonra, yasağın kaldırılması için mahkemeye başvuruda bulunuluyor. Mahkeme yasağı kaldırma kararı verirse, Türk Telekom ve diğer internet servis sağlayıcılar yasağın teknik olarak ortadan kalkmasını sağlıyor.Dikkat Youtube izleniyor!


Geçmiş yasaklarda Youtube, birkaç gün içinde yasağa konu olan videoların kaldırılmasıyla yeniden erişime açılıyordu. Bu kez yasağın 3 mahkeme kararını kapsaması, dolayısıyla uzun sürmesi internet kullanıcıları başka yollara sevk ediyor.


Geçmişte DNS numarası üzerinden kapatma kararı uygulanıyordu. Bunun aşılmasının ardından artık IP tabanlı engelleme de var. IP, bilgisayarın kimlik numarası olarak biliniyor. Bu yolla Türkiye’den internete bağlanan PC’ler erişime kapatılıyor. Ancak internette özellikle de forum sitelerinde yasağın nasıl delindiği konu olarak işleniyor. Kullanıcılar tüm bu bilgilere yaptıkları kısa bir taramayla ulaşıyorlar. Bu yöntemler e-posta zincirlerine de konu olmuş durumda.


Bu bilgilere göre vekil sunucu (proxy) atayarak Youtube’a erişilebiliyor. Bu erişimde başka bir ülkeden vekil bir sunucu atanarak bilgisayarların ayarları buna uygun hale getiriliyor. Türkiye’deki kullanıcılar Youtube izlemek için genel olarak torproject.org adresindeki uygulamayı tercih ediyorlar.VATAN

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler