YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerli otodan önce milli ilaç geliyor!
TÜBİTAK'ın destekleyeceği milli ilaç projesine 26 konsorsiyum olur verdi. Milli ilaçla, kanser, böbrek yetmezliği, şeker, hepatit gibi hastalıklar tedavi edilecek, 4 milyar dolarlık ithalat frenlenecek.
Yerli otodan önce milli ilaç geliyor!
02 Aralık 2013 / 07:33 Güncelleme: 02 Aralık 2013 / 07:39

TÜBİTAK'ın destekleyeceği milli ilaç projesine 26 konsorsiyum olur verdi. Milli ilaçla, kanser, böbrek yetmezliği, şeker, hepatit gibi hastalıklar tedavi edilecek, 4 milyar dolarlık ithalat frenlenecek.

Türkiye bugüne kadar en çok ithal ettiği, birçok hastalık için kritik önemdeki ve yüksek maliyetli ilaçları yurtiçinde üretmek için harekete geçti.

Gazetevatan'ın haberine göre; Hedef kutusu 20 bin liraya varan kanser, böbrek yetmezliği, şeker, hepatit gibi hastalıkları milli ilaçla iyileştirmek ve 4 milyar dolara varan ithalatı frenlemek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Biyoteknolojik ilaç için çağrıya çıktık, beklediğimizden çok daha fazla başvuru geldi, 26 konsorsiyum çıktı" dedi. TÜBİTAK'ın, projeye yüzde yüz destek vereceğini de açıklayan Bakan Ergün, "Birinci faz ve ikinci faz araştırmaların yapılması, klinik araştırma eşiğine getirene kadar ilacı önemli hastalıkları tedavi eden ilaç olacak bu. Kanser gibi mesela. Böbrek yetmezliği gibi bir takım alanlardaki hastalıkları tedavi edecek, şeker hastalığı gibi, hepatit karaciğer iltihabı gibi, hormon üretimi gibi konularda biyoteknolojik ilaç üretmeyi hedefliyoruz" dedi.

Pahalı ve kritik ilaçlar

Türkiye'de üretilen ilaçların hemen hemen tamamının jenerik ilaçlar olduğunun altını çizen Ergün, şunları kaydetti:

"Molekülünü biz bulmuş değiliz. Kimyasal araştırmalarla molekül buluyorsunuz ve bunun üzerinden ilaç üretiyorsunuz. Sonra onun patent süresi dolanlar, jenerik hale geliyor. Bunu siz de üretebiliyorsunuz veya geliştirebiliyorsunuz. Türkiye'de jenerik ilaç üretimi yapılıyor, 68 şirket bu üretimi yapıyor."

Ergün, niteliklerine bakıldığında önemli hastalıkları tedavi eden ve fiyatları yüksek olan ilaçların yurtdışından geldiğinin altını çizerek, "Bu nedenle Türkiye'de ilaç konusunu öncelikli konu haline getirdik. TÜBİTAK olarak biyoteknolojik ilaçlar için çağrıya çıktık" dedi.
Bakan Ergün, şunları söyledi:

"Bu ilaçlar önemli hastalıkları tedavi eden ilaçlar olacak. Kanser gibi mesela. Böbrek yetmezliği gibi hastalıkları tedavi edecek, şeker hastalığı gibi, hepatit karaciğer iltihabı gibi, hormon üretimi gibi konularda biyoteknolojik ilaç üretmeyi hedefliyoruz. 'Ben bunu üretirim' diyen varsa projesini sunuyor bize. TÜBİTAK olarak yüzde 100 destek vereceğiz. Biz daha az bekliyorduk. Çok daha fazla, 26 konsorsiyum çıktı. Biyoteknolojik ilaçlar dünyanın henüz yolun başında olduğu bir alan. Bu alanı kaçırmamamız lazım."

Başbakan talimat verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerli otodan önce Türkiye'nin kendi ilacını ve tıbbi cihazlarını üretebilmesi yolunda gerekli çalışmanın yapılması için talimat verdi. Bu doğrultuda Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda sağlık 'öncelikli alan' statüsüne alındı. Türkiye'nin kendi ilacını üretmesi için gerekli çalışmaların yapılması benimsendi.

 

 

17:09
 // JELATİN
Şu domuz jelatini belasından da kurtulmuş oluruz. Kapsüllü ilaçların yüzde 80'ninde var bu iğrenç şey. Çoğunu kullanmak zorunda kalıyoruz....
02 Aralık 2013 17:09
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler