YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerli, elektrikli otomobil geliyor
Yerli, elektrikli otomobil geliyor
30 Nisan 2015 07:00
Elektrikli otomobilin, spor, makam ve 4 kapılı aile modelleri bulunacak, fiyatı da mevcut otomobillere göre daha ucuz olacak.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, üniversitenin geliştirdiği ve 1-2 aya kadar piyasaya çıkacak elektrikli otomobilin, spor, makam ve 4 kapılı aile modellerinin bulunacağını, fiyatının da mevcut otomobillere göre daha ucuz olacağını söyledi.

Tuncer, otomobilin ilk 500 adet üretimi ve satışı için çalışmaların olumlu sonuç verdiğini ifade etti. İlk elektrikli otomobili kendisinin kullanacağını belirten Tuncer, “Bugün satılan elektrikli arabalardan çok daha ucuz olacak. Arabanın tamamına yakını Türk ürünüdür. Her bir parçasını teknokentimizde geliştirdiler. Son derece dengeli bir araba. Ben de kullandım. ‘Bir yarış arabası dengesinde’ diyebiliriz. Ciddi sürat yapıyor” dedi.

Üniversitenin ürettiği yerli elektrikli otomobilin motor parçalarının Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde geliştirildiği öğrenildi. İvedik Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, şunları söyledi:

Hacettepe'ye düşmez

“Yerli araba üretmek o kadar kolay değil. Yerli bir arabayı yapmak Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer,si’ne düşen bir şey de değil. Açıklamalardan sonra motor parçası üreten firmaların hepsini aramadım ama Hacettepe Üniversitesi’ne motor parçası üreten bir firma yok. Yerli araba büyük firmaların yapabileceği bir şey. Devlet bize ‘Yerli motor parçası üretin’ derse o zaman kümelenme modeli ile üretmeye çalışırız.”

üniversite geliştirmiş helal size...
 // atiker
ama organize sanayi derneği başkanı rantı kaymağı görünce kıvırmış bunlar hiç kendi milletine ucuz araba veya başka bir teknoloji ürününü ucuza yedirirmi kimbilir ne hesaplar var işin içinde yapan işi bilen sevinçle bir araba geliştirmiş açıklıyor ötedeki çıkarcı adam tam tersine engelliyor baltalıyor bu memleket iflah olmaz.....
30 Nisan 2015 Perşembe 10:05
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler