YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Windows mu, Mac mi?
Windows mu, Mac mi?
05 Şubat 2015 14:27
Günümüzde sürekli olarak yeni işletim sistemleri geliştiriliyor, Windows sürümlerinin sürekli olarak geliştirilmesi Microsoft'un desteği ve Apple tarafından geliştirilmiş olan Mac işletim sistemi en çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer alıyor.

Windows işletim sistemi her ne kadar günümüzün en çok tercih edilen işletim sistemi olsa da Mac işletim sistemini de tercih eden kullanıcılar diğer işletim sistemlerine göre çoğunlukta.

Kullanıcılar yeni bilgisayar almadan önce Windows mu? Mac mi? Sorusunu sürekli olarak kendilerine soruyorlar, örneğin yeni bilgisayar alacaksanız ve bütçeniz 2.500TL ve üzeriyse hem Mac bilgisayarları tercih edebilirsiniz hem Windows işletim sistemine sahip bilgisayarları tercih edebilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz nokta Mac işletim sisteminde oyun oynamanın daha zor olduğu ve oyun çeşitliliğinin oldukça az olduğu olmasıdır, örneğin Windows için geliştirilmiş oyunları resmi Mac işletim sistemi üzerinde oynayamazsınız. Bu yüzden Mac işletim sistemini tercih etmeden önce kendinize Oyun oynamak için mi bilgisayar alıyorum? Sorusunu sormalısınız.

Bu soruya oyun oynamak için alıyorum, derseniz Mac işletim sistemini tercih etmeniz sizin açınızdan hata olacaktır, dilerseniz sizlerin daha iyi seçim yapabilmesi adına Mac ve Windows işletim sistemini iyi ve kötü yönleriyle beraber karşılaştıralım.

Karşılaştırmalar en güncel Mac sürümü ve Windows 8.1 sürümü ile yapılmıştır.

mac_windows.jpg

Windows iyi yönleri ve kötü yönleri

Windows için kötü yönlerden söz edecek olursak, Windows üzerinde virüslere daha açık olursunuz, örneğin indirdiğiniz herhangi bir dosya virüslüyse bilgisayarınızı çökmeye kadar götürebilir.

Bir diğer eksi yön olarak bakacak olursak, Windows 8.1 işletim sistemi üzerinde sisteminizdeki yük arttıkça eğer bilgisayarınızın donanımı da düşükse yavaşlama yaşayabilirsiniz, bu yavaşlama genel olarak RAM kaynaklı değil disk kaynaklı olabilir, bu yüzden kullanıcılar tarafından sorun olarak görülmemelidir.

Windows işletim sisteminin iyi yönlerine bakacak olursak karşımıza kötü yönden daha çok iyi yönleri çıkmaktadır, örneğin Windows işletim sistemi açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için kullanıcılarına daha fazla özgürlük vermektedir denebilir.

Bu özgürlük uygulama açısından olabilir, oyun açısından olabilir, bilgisayar ayarları açısından olabilir, farklı bir işletim sistemini rahatlıkla kurabilme açısından olabilir.

Bunların yanı sıra Windows 8.1 işletim sistemini incelediğimizde tasarım olarak Mac OS işletim sistemine göre daha renkli ve daha canlı bir tema yapısı sunduğunun farkına varacağız.
Windows işletim sistemi üzerinde çeşitli donanım uyumluluğu daha fazladır, örneğin geliştirilen herhangi bir özel ek donanım açık kaynak yazılımı istediğinde Mac OS bunu çalıştıramayabilir, ancak Windows işletim sistemi rahatlıkla o dosyayı veya donanımı açabilir.

Mac işletim sisteminin iyi yönleri ve kötü yönleri

Mac işletim sistemine kötü diyemeyiz, ancak genel olarak normal bir ev kullanıcısı tarafından tercih edilmemesi gerektiğini söyleyebiliriz, eğer yeni bilgisayarınızı iş için alacaksınız ve işiniz grafik üzerineyse Mac işletim sistemini tercih etmek sizin için en iyisi olacaktır.

Son olarak düzenleme yapmak gerekirse, eğer bilgisayarınızı oyun bilgisayarı için alıyorsanız ve istediğim her şeyi yapmak isterim diyorsanız Windows işletim sistemini tercih etmelisiniz, ancak oyun oynarım ama benim için resim grafik çizim programları da oldukça önem taşıyor oyundan önce grafik programlarını tercih ederim diyorsanız Mac işletim sistemini tercih etmelisiniz.

Sürekli olarak iki işletim sisteminin de yeni güncellemeler aldığını ve bu güncellemeler ile beraber daha iyi noktaya geldiğiniz belirtmemizde fayda var.

www.cepkolik.com

 

 

 

 // Zafer
Windows açık kaynak kodlu bir işletim sistemi değildir....
10 Ekim 2016 10:32
 // Bilgihan
Windowsun yeni versyonu windows 10 u kullanıyorum Tablette oynaya bildiğim oyunları oynayabiliyorum. Hatta windows 10 un mobil versyonuda var yani telefona tablete bile yükleyebilirsiniz....
06 Şubat 2016 11:24
 // Adınız
windows bence...
19 Aralık 2015 15:45
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler