YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Windows 10 Nasıl Kurulur?
Windows 10 Nasıl Kurulur?
27 Ocak 2015 04:20
Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10'un ilk teknik ön izlemesi yayınlandı. Windows 10 teknik ön izleme nasıl indirilir ve nasıl kurulur sorusunun cevabı ise haberimizde.

Microsoft'un ilk olarak geçtiğimiz yıl Nisan ayında karşımıza çıkan ve 30 Eylül tarihinde Windows 10 adı ile tanıtılan yeni işletim sistemi yavaş yavaş final sürümüne doğru yaklaşıyor.

21 Ocak tarihinde düzenlenen özel etkinlikte hakkında yeni detayların açıklandığı Windows 10, artık beta test aşamasına geldi ve dileyen kullanıcılar Windows 10'u indirip kendi bilgisayarlarında test edebiliyorlar.

İsterseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve 1 Ekim tarihinde yayınlanan ve kapalı testler için kullanılan ilk sürümünden sonra dün yayınlanan 10.0.9926 versiyon numaralı  teknik ön izleme sürümü ile ilgili kurulum ayrıntılarına geçelim.

Sisteminiz Windows 10 Destekliyor Mu?

Windows 10'u indirme aşamasına balıklama atlamadan önce ilk olarak kullandığınız sistemin Windows 10'u destekleyip, desteklemediğine bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Bunun için her ne kadar Microsoft, minimum sistem gereksinimlerini açıklasa da eğer sınırın hemen üstünde bir sisteme sahipseniz, Windows 10'un başka kişiler tarafından test edilmesini bekleyip, onların deneyimlerine göre sisteminize kurup kurmamaya karar vermenizin daha mantıklı olabileceğinş de hatırlatalım.

Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 1 GHz ya da daha hızlı
Bellek: 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
Disk alanı: 32 bit için en az 16 GB, 64 bit için en az 20 GB
Ekran kartı: En az Microsoft DirectX 9 destekli

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Windows 10'u indirip, bilgisayarınıza kurabilmek için ilk yapmanız gereken Microsoft'un Windows Insider programına kaydolmak.

Burada yer alan bağlantıdan Windows Insider'a ulaşıp, Microsoft hesabınızla bu servise kaydolabilirsiniz.

Windows Insider'a kayıt olduktan sonra Windows 10'u sisteminize kurabilmek için temel olarak 3 farklı seçeneğe sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bunlar mevcut sisteminizi yükseltmek, Windows 10'u temiz kurulum ile yüklemek ve sanal makine aracılığı ile Windows 10'u kullanmak.

Eğer mevcut sisteminizi yükseltmeyi tercih etmeyi düşünüyorsanız, Windows Insider sayfasında yer alan Start upgrade now tuşuna basarak, sisteminizi Windows 10'a yükseltmek için gerekli olan programı indirebilirsiniz. Ancak bunun için Windows 7, Windows 8 ya da Windows 8.1 kurulu bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu da belirtelim.

Eğer bu seçeneği tercih etmeyi düşünmüyorsanız, bir sonraki basamağa geçebilirsiniz.

Windows 10 Nasıl İndirilir?

Eğer sisteminizi yükseltmeyi düşünmüyor, Windows 10'u temiz kurulum ile ya da sanal makine ile test etmek istiyorsanız, burada bulunan download the ISO files yazısına tıklayarak aralarında  Türkçe'nin de bulunduğu  20'den fazla dil seçeneğinden kendinize uygun olan dili seçip, sisteminize göre ISO dosyasını indirmeye başlayabilirsiniz.

Yaklaşık 3.9 GB büyüklüğünde dosyayı indirdiğinizde ise ISO dosyanızı IMGBurn gibi bir program ile DVD'ye yada burada yer alan Windows USB/DVD Download Tool ile bir USB belleğe yazabilirsiniz.

Bu işlemin ardından Windows 10'u bilgisayarınızda sanal makine ile deneyimlemek isterseniz, VirtualBox ya da VMware benzeri bir sanallaştırma yazılımı ile sanal bilgisayara ya da oluşturduğunuz USB ya da DVD'yi takarak bilgisayarıza temiz kurulum yapabilirsiniz.

Şu anda biz de Windows 10 sistemimize kurmakta olduğumuz için Windows 10 hakkında detaylı bilgileri ve ilk deneyimlerimizi ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

 

SHİFTDELETE

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler