YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
WhatsApp'ın kurucusu Brian Acton görevinden ayrıldı
WhatsApp'ın kurucusu Brian Acton görevinden ayrıldı
21 Eylül 2017 09:54
Başarılı geliştirici Brian Acton, WhatsApp'daki görevinden ayrıldı. Acton'un 8 yıldır WhatsApp için çalıştığı biliniyor.

WhatsApp kurucularından olan Brian Acton, Facebook tarafından satın alınan mesajlaşma uygulamasını bırakma kararı aldı. Brian Acton, kâr amacı gütmeyen yeni bir işletme kuracak.

"KAR AMACI GÜTMEYEN YENİ BİR İŞE BAŞLAYACAĞIM"

Acton, Facebook üzerinden yaptığı açıklamayla kararını şu sözlerle açıkladı:

"WhatsApp’ta 8 yıldan sonra, yola çıkmaya ve hayatımda yeni bir sayfa açmaya karar verdim. Bu yaşta yeni riskler alabilme ve tutkulu olduğum şeylere odaklanabilme şansına sahip olduğum için çok şanslıyım. Teknoloji ve iletişim alanında, kâr amacı gütmeyen yeni bir işe başlayacağım. Bu bir süredir düşündüğüm bir şeydi ve şimdi de başlatma vakti geldi. İlerleyen aylarda daha çok bilgi paylaşacağım.

Elbette bu karar oldukça zordu. Birkaç yıl içinde ekibimizin başardıklarından ötürü gurur duyuyorum ve her gün pek çok insanın WhatsApp kullanıyor olması mutlu ediyor."

FACEBOOK MİLYONLARCA DOLAR ÖDEDİ

Brian Acton, Yahoo’da çalışırken CEO Jan Koum ile tanışmıştı ve ardından 2009 yılında WhatsApp’a girdi. Ekip 2014 yılında uygulamayı 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satınca büyük patlama gerçekleştirdi. Daha sonra da WhatsApp’ın piyasa değeri 22 milyar dolara yükseldi.

WHATSAPP AMERİKA'DA FAZLA TERCİH EDİLMİYOR

Bugün artık WhatsApp dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması ve her ay 1 milyarın üstünde kullanıcı giriş yapıyor, Uygulama satıldığında ise bu rakam 450 milyon dolaylarındaydı. İşin aslı, WhatsApp Amerika’da fazla tercih edilmiyor, genellikle de diğer ülkelerde kullanılıyor. Türkiye’de de en çok tercih edilen telefon uygulamaları arasında ilk üç sırada.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler