YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
WhatsApp ücretli mi olacak?
WhatsApp ücretli mi olacak?
20 Ekim 2014 11:10
Whatsapp SMS’in tahtını sarstı. Operatörler zararda. SMS kullanımı yarı yarıya düştü. Peki operatörler WhatsApp’ı ücretli hale getirebilir mi?

Her geçen gün daha çok gelişen Whatsapp, Facebook gibi internet tabanlı mesajlaşma uygulamaları ile operatörlerin sağladığı SMS'lere ilgi olmamasından dolayı sıkıntılı günler yaşayan operatörler ne yapacaklarını şaşırmış durumda…

Operatörlerin çözüm olarak ya internet paketlerinin ücretlerini yükseltme yoluna gidebilecekleri ya da WhatsApp'ta yapılan işlemlerin ayrı bir tarifeye tabii tutulabileceği belirtliyor. Bu şekilde şirketlerin trilyonlarca zarara uğramaya daha fazla katlanamayacağı şeklinde görüşler var.

Sesli görüşme özelliği gelirse operatörler adım atabilir

Kullanıcılar bir tuşa basarak internet paketiyle konuşma yapılabilecek. Android'lerde devreye sokulacak bu sistemle konuşmalar hoparlöre alınabilecek ve aynı zamanda SMS gönderilebilecek.

Bilişim uzmanları WhatsApp'a sesli görüşme özelliği gelirse bunun operatörlerin çok canını sıkacağı ve kesinlikle bir önlem alacağı görüşünde…

Sms sayıları bu yılın başından itibaren düştü

Geçen yılın ilk yarısında 90 milyar 876 milyon olan SMS miktarı, bu yılın aynı döneminde yüzde 27 azalarak 66 milyar 431 milyona geriledi. Söz konusu dönemde görüntülü mesaj (MMS) sayısı ise 114.9 milyondan 64.4 milyona düştü.

Giderek yaygınlaşan Whatsapp, Facebook gibi internet tabanlı mesajlaşma uygulamaları, kısa mesaj (SMS) sayılarını düşürdü. Akıllı telefonlarla birlikte SMS'ler, gündelik hayatta yerini Facebook'ta paylaşılan bir iletiye, elektronik postaya, tweet ya da Whatsapp mesajına bıraktı.

2008 yılında 77 milyar 837 milyon olan SMS sayısı, 2013 yılına kadar yaklaşık yüzde 128'lik artışla 177.6 milyar adet seviyesine yükseldi. SMS sayılarının, bu yılın başından itibaren ise düşmeye başladığı görüldü.

İşletmeci bazında incelendiğinde ise gönderilen SMS sayıları 2014 yılının 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre Avea'nın yüzde 7, Turkcell'in yüzde 36.8, Vodafone'un ise yüzde 28 azaldı.

 

AHABER

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler