YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Veri merkezlerine bu yıl 175 milyar dolar yatırılacak
Veri merkezlerine bu yıl 175 milyar dolar yatırılacak
02 Haziran 2016 07:12
Veri merkezlerine geçen sene küresel çapta 171 milyar dolarlık yatırım yapıldı. 2020’de bu rakamın 200 milyar dolar seviyesine yaklaşması bekleniyor.

Dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle içerik büyük önem taşımaya başladı. Başta Facebook, Google ve Youtube olmak üzere son yıllarda çok sayıda şirket içerik oluşturma ve bunların anlık olarak dünyanın her noktasından erişilir hale gelmesine yönelik iş modelleri geliştirdi.

Dünya çapında kullanıcıların gösterdiği yoğun ilgiyle şirketler kısa sürede milyar dolarlık cirolar elde ederken küresel çapta bilgiye ulaşmanın şekli de kökten değişmiş oldu. Bu başarının temelinde ise kısaca veri merkezleri (data center) adı verilen teknolojiler bulunuyor.

Sanal dünyada oluşturulan tüm bilgilerin depolandığı ve gerektiğinde kullanıma sunulmasına yarayan bu merkezler yaşanan dijital devrimin de gizli kahramanları durumunda. 

Küresel internet trafiğindeki yoğun artış ve anlık başvurulan içeriğin çığ gibi büyümesi veri merkezlerine olan ihtiyacı da artırıyor. Yapılan son araştırmalara göre geçen sene dünya çapında veri merkezlerine yapılan yatırımlar 171 milyar doları geçti. Bu sene de 175 milyar doları bulması beklenen yatırımların 2020’ye gelindiğinde 185 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

1-20160602071259.jpg

MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK 

Veri merkezleri sürekli çalıştıkları için çok büyük miktarda enerji kullanıyor. Yoğun enerji kullanımı aynı zamanda yüksek ısı sorununu da beraberinde getiriyor. Mekânlar sürekli klimalarla soğutulduğu için elektrik faturaları da yürek hoplatıyor.

2-926.jpg

 

HABERTÜRK

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler