YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzayda 3D devrimi
Uzayda 3D devrimi
15 Aralık 2015 07:56
3D (3 boyutlu) yazıcıların gelişimi pek çok sektöre derinden etki edecek. Peki üretim anlayışını kökünden değiştiren yazıcılar, uzay seyahatlerini nasıl etkileyecek?

3D yazıcıların en önemli etkilerinden biri insanoğlunun uzay serüvenindeki katkısı olabilir.  
Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Komutanı Barry Wilmore'un tamirat için istasyondaki üç boyutlu yazıcı kullanılarak lokma anahtarı üretildiğini duyurmasının üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti. 

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında gerçekleşen ve başarı ile sonuçlanan bu denemenin ardından artık kargodaki en ufak parçanın büyük fark yaratacağı uzay yolculuklarında pek çok malzeme gözden çıkarılabilir. 

İhtiyaç halinde mekiğin veya uzay aracının içindeki 3D yazıcılar ile üretilen malzemeler araçları hafifletmekle kalmayacak aynın zamanda yakıt kullanımında da ekibin elini güçlendirecek. 

Başka bir deyişle, yörüngelerinin farklılıklarından dolayı birbirlerine yaklaşan ve uzaklaşan Dünya ve Mars’ın birbirlerine en yakın oldukları dönemde aralarında 55 milyon kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Böylesi bir mesafeyi katetmek için aracın ağırlığında sağlanacak her tasarruf görevin gerçekleşmesi için atılan önemli bir adım anlamına geliyor. 

MARS’IN İLK FABRİKASI 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay görevleri ve Mars’ta kullanılmak için geliştirdiği ve geçtiğimiz aylarda tanıttığı yeni astronot kıyafetlerin en dikkat çeken yanı 3D yazıcılar vasıtası ile üretilecek olması 

Bu sayede. konvansiyonel giysilere oranla astronotlara geniş hareket kabiliyeti sağlayacak olan yeni uzay kıyafetleri ihtiyaç duyulması halinde Mars’taki modülde üretilebilecek.  

3D yazıcıların Mars gorevinde kullanılacak modülleri astronotların yaşam alanı olmanın dışında ufak birer fabrikaya çevireceğini de söyleyebiliriz. 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler