YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzaya seyahat için yeni adım: Uzay asansörü
Uzaya seyahat için yeni adım: Uzay asansörü
20 Ağustos 2015 12:34
Uzay taşımacılığında çığır açacak bir proje için düğmeye basan Kanada merkezli şirket, 20 kilometre uzunluğundaki 'uzay asansörü'nün patentini aldı.

SpaceX Dragon V2 testinden geçer not aldıSpaceX Dragon V2 testinden geçer not aldı

Uzayda felaket teğet geçmiş! Uzayda felaket teğet geçmiş!

Uzay yolculuklarını kolaylaştırmak için bir süredir çalışmalar yürüten 'Thoth Technology' isimli firma, roket kullanımını azaltacak yeni bir yöntem için düğmeye bastı.

Kanada merkezli şirketin roket kullanımını azaltması ve bu sayede uzun vadede uzay seyahati için harcanan giderlerin düşürülmesine neden olacak  projesi için uzay asansörünün ilk patentini aldı.
Konuyla ilgili resmi açıklama yayınlayan firma, projenin hayata geçmesinin ardından 20 km uzunluğundaki asansör yardımıyla astronotların kulenin tepesine çıkacağını burada bekleyen araçlar ile kısa sürede yörüngeye ulaştırılacağının altını çiziyor.

Uzay seyahatlerinde harcanan yakıt miktarını yaklaşık yüzde 30 civarında azaltacak proje hakkında konuşan şirketin CEO'su Caroline Roberts, 'uzay asansörü 'nün uzay taşımacılığında ciddi adımalar atan SpaceX'in  yeniden kullanılabilir roket projesinden daha kullanışlı olacağı iddiasında. 

 

NTV

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler