YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversiteli ''hacker''lar ABD’de yarıştı
Üniversiteli ''hacker''lar ABD’de yarıştı
07 Nisan 2015 07:07
California Üniversitesi (UCLA) tarafından düzenlenen 'LA Hacks' yarışmasında ABD’nin genç hacker’ları birbirinden ilginç yazılım programları ve projeleriyle büyük ödülü almak için mücadele etti.

California Üniversitesi (UCLA) öğrencileri tarafından organize edilen yarışmada genç bilişimciler, 36 saat gibi kısa bir sürede tamamlamak şartıyla, uzmanlardan oluşan jüriyi etkileyebilecek bir proje ortaya koymak için ter döktü.

Microsoft ve IBM gibi önde gelen firmaların sponsorluğunda gerçekleşen yarışmada, California'nın farklı şehirlerinden gelen yaklaşık bin 500  öğrenci, UCLA'da kamp yaparak hayallerindeki projeyi hazırladı.

Yarışmanın organizatörlerinden Drew Glicker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmanın amacının, genç bilişimcileri sektörün önde gelen firmalarıyla buluştururken kısa zamanda etkili projeleri hayata geçirme yeteneklerini geliştirmek ve ödüllerle öğrencileri teşvik etmek olduğunu belirtti.

Katılımcıların yüzde 20’lik bir kısmının bayan öğrencilerden oluştuğunu söyleyen Glicker, şöyle konuştu:

"Ortalamalara bakıldığında kız öğrencilerin katılımı yüzde 10’larda kalıyor ancak bizde bu oran iki katına çıkmış durumda ve bundan çok memnunuz. Bilişim sektöründe bayanların bakış açısıyla üretilen projelere ihtiyaç var. Yeteneklerini topluma katkı sağlayan projelerde kullanan gençleri bu yarışmalarla destekliyor ve yeni projeler üretmeye teşvik ediyoruz.”

UCLA Pauley Pavilion’da katılımcıların kamp tulumlarıyla üniversite koridorlarında uykusuz ve yorucu bir gece geçirmesinin ardından yapılan değerlendirmede, jüri en iyi proje ödülünü Mark Estefanos and Nilay Modi tarafından geliştirilen  ‘Beyin Gücüyle Çalışan Mercedes’ projesine verdi. Hacker grubu projelerine ilişkin yaptıkları açıklamada, “Geçmiş yüzyıla ait olduğunu düşündüğümüz direksiyonu yerinden sökmekle işe başladık. Direksiyon yerine 3D dişli çark ve diğer parçaları koyup EEG (Elektroensefalografi) sinyalleriyle, beynin komutlarını motoru çalıştırma ve sürüş için gerekli diğer tüm komutlar için bağlantılandırarak aracın beyin gücüyle çalışmasını sağladık” diye konuştu.

Yarışmada, “Yatırıma Layık Proje” ödülünü ise Avi Varshney, Simerjit Dhaliwal, Kevin Robertson ve Max Gong tarafından geliştirilen ve hiçbir cihaz kullanmadan tamamıyla vücut hareketleriyle kontrol edilen dünyanın ilk kumandasız robotu "ShadowBot" projesi aldı.

Birinci olan projeye 5000 dolar para ödülü ve Seul’de düzenlenecek Global Hackathon’a katılma hakkı verilirken, yarışmada toplam 20 bin doların üzerinde ödül dağıtıldı.

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler