YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uluslararası birincilik ödülü aldı
Uluslararası birincilik ödülü aldı
Uluslararası birincilik ödülü aldı
30 Nisan 2008 / 16:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


www.sonpeygamber.info Web portalı; yayına başlayışının ilk yıldönümünde Uluslararası birincilik ödülü alarak tüm dikkatleri üzerine çekti.


Birleşik Arap Emirlikleri’nde Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan’ın himayesinde ve Başbakan Şeyh Abdullah Bin Zayed’in onursal başkanlığında düzenlenen “Al Mahabba Ödülleri”nin “Mass Media” kategorisinde www.sonpeygamber.info web portalının İngilizce sayfası olan www.lastprophet.info birinci oldu.


2006 yılında Dubai’de başlatılan ve dünyada Peygamber sevgisini ifade eden çalışmalar arasından en iyilerinin seçkin bir jüri tarafından belirlendiği yarışmaya bu yıl 28 ülkeden 200 çalışma katıldı. Kitap, müzik, reklam, film, fotoğraf, grafik sanatlar, mass medya, belgesel, televizyon programı ve yılın olayı kategorilerinde ödüller verilen yarışmaya bu yıl yıldönümünün birinci yılında www.sonpeygamber.info da katıldı.


2006 yılında film dalında Mustafa Akkad’ın “The Message” filmi, kitap dalında Martin Lings’in “Hz. Muhammed’in Hayatı” gibi İslam dünyasının bu alanda yapılan en önemli çalışmaları ödül almıştı.


Bu yıl da, çalışmalar Cambridge Üniversitesi İslam Çalışmaları Bölümü Öğretim Üyesi Abdal Hakim Murad (Tim Winter)’in başkanlık ettiği prestijli bir ödül komitesi tarafından değerlendirildi. Komitede ayrıca Suriye Damascus Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve ünlü İslam Alimi Ramazan el-Buti, Zaytuna Enstitüsü kurucusu Hamza Yusuf’un yanı sıra Yusuf Ali, Hamdan al-Mazrui, Abdullah bin Bayah, Habib Ali al-Cifri gibi ilim, sanat, iş ve medya dünyasının önemli isimleri yer aldı.


24 - 26 Nisan 2008’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin Başkenti Abudabi’de yapılan üç günlük bir festivalin sonunda açıklanan “2008 Al Mahabba Ödülleri” dünyanın çeşitli yerlerinden gelen davetlilerin de katıldığı büyük bir törenle sahiplerine verildi. Sonpeygamber.info’nun da “mass media” kategorisinde birinci olduğu ödül törenine site yöneticileri katıldı.


USA’dan Native Deen, Malezya’dan Raihan, Avustralya’dan Brotherhood gibi müzik gruplarının yanı sıra İslam dünyasından sanatçıların da katıldığı 3 günlük festival boyunca lastprophet.info (sonpeygamber.info) da bir sergi açarak ziyaretçilere sitenin kuruluş amacını, hedeflerini anlattı. Ziyaretçiler; Türkçe, İngilizce, Rusça ve zengin bir çocuk sayfası ile yayın yapan sonpeygamber.info projesini, karikatür krizinden sonra İslam dünyasında yapılan en anlamlı faaliyetlerden biri olarak nitelediler. Aynı zamanda karikatür krizine bir karşılık olarak ortaya çıkan “Al Mahabba Ödülleri” ile de uyuşan bu amaç benzerliğine dikkat çekildi.


Bu ödül İlahiyat alanında Hz. Peygamber ile ilgili akademik birikimi halka taşımayı amaç edinen ve İslam dünyasında bu alanda yapılan her türlü faaliyetin yer aldığı güncel bir portal olan sonpeygamber.info’nun uluslararası tanınırlığını artırdı.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler