YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Twitter'a rakip uygulama geliyor
Twitter'a rakip uygulama geliyor
12 Mayıs 2014 11:20
Patenti Türklere ait olan ve Viyana'dan başlayıp kısa bir süre içinde Avrupa geneline yayılan XPeople, sosyal medyada yeni bir trend oldu.

Artık yeni trend, patenti Türklere ait olan  XPeople... Bu uygulama ile herkes istediği konuda anket başlatabiliyor. Anketler de anında takipçilerin cep telefonlarına gidiyor. İnternette ve akıllı telefonlarda kullanılabilen uygulama ile herkes istediği konuda bir anket başlatabiliyor.

Xpeople platformunda oluşturulan anketler anında takipçilerin cep telefonlarına gidiyor. Facebook ve Twitter hesaplarından da takipçilerin oy verebildiği anketlerde sonuçlar cinsiyet, yaş aralığı gibi çeşitli kategorilerde filtreli bir şekilde incelenebiliyor.

Ülkelere göre top listelerin de oluşturulduğu uygulamada toplumun olaylara verdiği tepkilerin anlık olarak ölçülmesi hedefleniyor.

Uygulamanın Türkiye top listesindeki anketinde ise ”İdam Cezası Tekrar Geri Gelsin Mi?” sorusuna yüzde 79 oranında verilen cevap evet oldu. Ankete hayır diyenler ise yüzde 18.

Uygulama şimdilik İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak hizmet veriyor. Programı tasarlayan genç ekip, bu proje ile toplumun politikadan, ticarete kadar her alanda fikirlerini direkt ifade edeceğini ve kamuoyu görüşlerinin çok net bir şekilde gözlemlenebileceğini söylüyor.

Xpeople projesiyle daha demokratik ve daha şeffaf bir topluma hizmet etmeyi amaçladıklarını dile getiren genç tasarımcılar özellikle Twitter, Facebook gibi platformların bu sahayı dolduramadığını ifade ediyor. 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler