YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Twitter ve Google'a tazminat davası
Twitter ve Google'a tazminat davası
12 Mart 2014 12:04
Twitter’dan İslam’ı öven ve ABD’nin para politikasını eleştiren tweetler attığı için hesabı dondurulan işadamı Engin Yakut’un şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada İstanbul 17.Asliye Hukuk Mahkemesi Twitter ve Google aleyhine tazminat davası açtı.

Davanın sanıkları Twitter Amerika, Google Amerika ve Google Türkiye. Soruşturma kapsamında Google Türkiye yetkililerinin ifade verdiği öğrenildi.

İşadamı ve avukat Engin Yakut, İslam’ı öven ve ABD’nin para politikasını eleştiren tweetler atınca önce Google üzerinden uyarı aldı. Daha sonra Twitter hesabı donduruldu. Bunun üzerine Yakut, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na “ayrımcılık” suçlamasıyla başvurdu.

Yakut’un Avukatı Dr. Candaş Gürol aracılığıyla yaptığı müracaatını inceleyen İstanbul 17.Asliye Hukuk Mahkemesi, Twitter ve Google aleyhine tazminat davası açılmasına karar verdi. Davanın sanıkları ise Twitter Amerika, Google Amerika ve Google Türkiye. Soruşturma kapsamında Google Türkiye’nin yetkilileri geçtiğimiz günlerde ifade verdi. Yakut, savcılığa verdiği savunma dilekçesinde, Twitter ve Google kurucuları Jack Dorsey, Dick Costolo ve ortaklarının yargılanmasını istedi.

Ünlü hukukçular görüş verdi

Engin Yakut, İtalyan Sassari Üniversitesi Avukat Dr. Vanni Piras, Adalet Bakanlığı Adalet Komisyonu Resmi Bilirkişisi Avukat Elif Kartal ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Profesörü Ahmet Caner Yenidünya’dan bilimsel mütalaa alarak dosyaya ekledi. Tüm hukuk uzmanları, Twitter ve Google'ın yaptığının, “uluslararası ayrımcılık suçu”nu oluşturduğunu belirterek, “Bu yapılan, medya ve düşünce özgürlüğüne aykırıdır. Ayrımcılık suçu başta Avrupa İnsan Hakları, ABD İnsan Hakları ve BM Sözleşmelerine de aykırıdır” dediler.

"Ayrımcılık suçudur, demokrasiye aykırıdır"

İşadamı, aynı zamanda da avukat olan Engin Yakut ise şunları söyledi: "Benim bu davadan maddi olarak hiçbir beklentim yok. Özellikle Twitter, Gezi olayları sırasında ülkemize büyük zararlar vermiştir. Dış güçler, sosyal medya üzerinde Türkiye’ye operasyon yapmışlardır. Ben bir Türk olarak bunlardan rahatsız olduğum için büyük bir hukuk savaşının içerisine girdim. Google ve Twitter’ın dünyaya hitap eden şirketler oluşu, onlara hukukun üstünde özel bir yetki vermemektedir. Şahsıma yapılan, İslam’i ayrımcılıktan dolayı internette bloke edilişim, insan hakları ve demokrasiye aykırıdır. Bu tip şirketlerin, Türkiye ve İslam dünyasına yönelik hain planlarına sessiz kalınmamalıdır. Türkiye’de davayı kazanırsam, bu davayı ABD’ye taşıyacağım."

 

İHA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler