YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin ilk uydu merkezi geliyor!
Türkiye'nin ilk uydu merkezi geliyor!
03 Mayıs 2015 11:26
Türkiye'nin tam kapsamlı ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi bu ay açılacak. Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A burada yapılacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) bünyesinde Göktürk-1 Uydu Programı kapsamında kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (UMET), bu ay açılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışının yapılması planlanan merkezde, Göktürk-1 Uydusu ile Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A'nın montaj yapımı, ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek. Yatırım maliyetleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜRKSAT A.Ş. tarafından karşılanan 3 bin 800 metrekarelik merkezde, kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek merkezde, ilk olarak Göktürk-1 Uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek.

Uydu bu testlerin ardından fırlatma sahasına TUSAŞ'tan gönderilecek. Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bu tesis sayesinde uzay sistemleri montaj, entegrasyon ve test hizmetleri alanında uluslararası oyuncu konumuna gelecek. Bu ay açılışının yapılması planlanan merkez, askeri havaalanına doğrudan bağlantısı sayesinde uydunun kara yoluyla taşınması gerekliliğini ortadan kaldıracak, emniyet, maliyet ve risk yönetimi açısından büyük avantaj sağlayacak. Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A'nın da yapımı bu merkezde gerçekleştirilecek.

 // Rasim DUMAN
Hukumetimiz bu projenin butun fikri,zihni, mulki ve siyasi haklarinin kendisine ait oldugunu acele tescil ettirsin. Zira Canli Hayvan Pazari'nin "umum muduru" etrafinda ne gorse "bu zaten benim fikrimdi,hukumet benden kopya cekmis" diyerek, vatandasin zihnini bulandiriyor, aman dikkat... :)...
03 Mayıs 2015 12:05
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler