YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye uydu fırlatma merkezi kurmaya hazırlanıyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Ülke olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çalışmaları yürütürken, aynı zamanda bunları fırlatacağımız merkezin de kurulmasına yönelik faaliyetlerimiz var." dedi.
Türkiye uydu fırlatma merkezi kurmaya hazırlanıyor
12 Eylül 2016 / 16:44 Güncelleme: 12 Eylül 2016 / 16:45

Özlü, Türkiye'nin "Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası"na ilişkin soruları yanıtladı.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BYTK) son toplantısında, Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası'nın, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinasyonunda güncellenmesine karar verildiğini hatırlatan Özlü, "Ulusal Uzay Araştırma Programı Yol Haritası 2016-2023'ün takibi ve sektör paydaşları arasında eşgüdümü sağlaması için Türkiye Uzay Ajansının kurulmasına yönelik çalışmaların başlatılması ve karara ilişkin gelişmelerle güncellenen programın, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 30. Toplantısı'na sunulması kararlaştırılmıştı." diye konuştu.

Özlü, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 30. toplantısının, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında, 21 Eylül'de Ankara'da yapılacağını bildirdi.

"TÜRKİYE UZAY AJANSI İLE ÇALIŞMALAR TEK ÇATIDA TOPLANACAK"

Türkiye Uzay Ajansının kurulmasıyla ilgili çalışmaları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının koordine ettiğini belirten Özlü, konuya ilişkin bir yasa tasarısı hazırlandığını ve şu anda yasaya son şeklinin verildiğini kaydetti. 

Yasa tasarısıyla birlikte, Türkiye'de milli bir uzay kurumunun oluşturulacağına işaret eden Özlü, böylece uzayla ilgili bütün faaliyetlerin bu ajans tarafından yerine getirileceğini vurguladı.

Özlü, Türkiye'de havacılık ve uzayla ilgili çalışmalar yürüten TÜBİTAK, TÜRKSAT ve TAI gibi çok sayıda kurum bulunduğuna değinerek, "Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, bu uzay ajansı Türkiye'nin uzaydan daha fazla istifade etmesi için yararlı olacak... 

Ülke olarak kendi uydularımızın tasarım ve üretimine dönük çalışmaları yürütürken, aynı zamanda bunları fırlatacağımız merkezin de Türkiye'de kurulmasına yönelik faaliyetlerimiz var. 

Yani bir uydu fırlatma merkezi sistemi... Dolayısıyla bu ajansın kurulması halinde bütün faaliyetler tek elden bir çatıda toplanacak. Böylece çalışmalar daha etkin bir şekilde yürüyecek." ifadesini kullandı.

.

 // vatandaş
"'Rasim" kötü komşu adamı ev sahibi yaparmış, üzerimize saldıkları örgütler daha iyi ve kaliteli cihazlar geliştirmemize neden olacaktır, kısmen savaş halinde olduğumuzdan her geliştirileni sahada test ediyoruz, silahlı İHA gibi, Cenab-I Hak yardımcımız olsun.....
15 Eylül 2016 14:08
 // uzman
"Nazım" uzay çalışmalarında teorik fizikçi, bilgisayar(yazılım+donanım), elektronik, makina mühendisliği olmak üzere bir çok farklı uzmana da ihtiyaç var...sadece astronomi mezunları yeterli olmaz, fakat uzay bilimlerine daha kaliteli öğrenci alıp yetiştirmek lazım, rağbet bu bölümlere artmalı..Türkiyenin Nasa 'sında çalışıyorum demeli...
15 Eylül 2016 14:03
 // Nazım
1. Havacılık ve Uzay Çalıştayı Bilkent otelde gerçekleşti katıldım. Katılımcı sayısı 300 civarındaydı ve nerdeyse tamamına yakını bürokrattı. Tübitak Uzay başkanı çok enteresan bir istatistik verdi: 'Türkiye uzay çalışmalarını 500 kişilik bir kadroyla halletmeye çalışıyoruz' dedi. Anlamadığım şu ki Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde doktora yapan sadece 5 kişi var. Acaba bizim bürokratlar yalakalıkla vida mı civatalayacaklar bu fırlatma rampasında? Kim çalışacak?...
13 Eylül 2016 00:20
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler