YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turkcell'de gözler 2014'ün ilk dört ayında
Turkcell'de gözler 2014'ün ilk dört ayında
14 Aralık 2013 22:11
İngiliz Mahkemesi, Turkcell'in hissedarı Altimo'nun Çukurova'nın Altimo'ya yapacağı ödemede son tarihin belirlenmesi için başvuru yaptığını, 2014'ün ilk dört ayında yeni bir duruşma tarihi belirleneceğini açıkladı.

İngiliz Yüksek Mahkemesi (Privy Council), Turkcell'in hissedarlarından Altimo'nun (Alfa Group) Turkcell'in kontrol hisselerine ilişkin davada, Çukurova'nın Altimo'ya yapacağı ödemeye için son tarihin belirlenmesi için resmi başvurusunu yaptığını, mahkemenin 2014'ün ilk dört ayı içerisinde yeni bir duruşma tarihi belirleyeceğini açıkladı.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorusunu cevaplayan İngiliz Yüksek Mahkemesi, Turkcell'in Rus hissedarı Altimo'nun daha önce mahkemenin Çukurova'nın kendilerine şirketin kontrol hisselerine ilişkin davada ödemesi için kararlaştırdığı 1,57 milyar doların ödenmesi için son tarihin belirlenmesi için mahkemeye resmen başvurulduğunu belirtti.

İngiliz Yüksek Mahkemesi İletişim Sorumlusu Ben Wilson,"Altimo'nun mahkememize ödemeye ilişkin son kesim tarihi için resmen başvurduğunu söyleyebilirim.  Çukurova'nın bu talebe karşı çıkmasını beklediğimiz için, bu başvurunun duruşmasını Ocak ve Nisan ayları arasında belirleyeceğiz. Duruşmaya ilişkin bir tarih belirlendiğinde gerekli açıklamayı yapacağız" dedi.

İngiliz Yüksek Mahkemesi 9 Temmuz tarihinde Turkcell'deki kontrol hisselerine ilişkin kararında Çukurova'nın 60 gün içerisinde Altimo'ya 1,57 milyar dolar ödemesi koşulu ile Turkcell'deki kontrol payını geri alabileceğini açıklamıştı.

Çukurova, İngiliz Mahkemesi'nin bu kararının hemen ardından 60 günlük ödeme süresine ek bir süre daha tanınması talebinde bulunmuştu.

 Çukurova, kredi sağlamak için Turkcell hisselerini teminat göstermesini engelleyen New York Bölge Mahkemesi kararını temyiz ettiğini belirterek, ödeme için süre uzatımı istemişti. İngiliz Yüksek Mahkemesi ise bu kararı yerinde bularak, "Heyet, Çukurova Holding ve Cukurova Finance International'a Turkcell hisselerini geri almaları için herhangi bir son tarih belirlenmeden süre uzatımına izin vermiştir. Ancak şartlarda değişiklik olması halinde veya 1 Aralık 2013 tarihinden sonra, son tarih belirlenmesi için tarafların talepte bulunmasına izin vermektedir" ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan, Çukurova Holding'in Turkcell'in İsveçli hissedarı Telia Sonera Turkcell Holding hisselerine ilişkin devir sözleşmesine uymadığı gerekçesiyle Cenevre Tahkim  Mahkemesi'nin  2011'de verdiği 932 milyon dolar ve faizinin ödenmesi yönündeki kararını ABD'ye taşımış ve New York Mahkemesi'nin bahsi geçen paya ilişkin tedbir kararı almıştı.

Daha önce İngiltere Yüksek Mahkemesi'nin Çukurova Holding'in Altimo'ya 1,56 milyar dolar ödenmesi yönünde karar vermesinin olumlu bulduğunu belirten Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, AA muhabirine, "Mahkeme Çukurova tarafından ödemenin tamamının belirtilen sürede yapılmaması halinde, hisselerin Altimo'da kalmasına karar verdi. (Bu durumda) Çukurova'nın bahsi geçen hisselerde herhangi bir hakkı olmayacak" şeklinde konuşmuştu.  

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler