YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turkcell, 4G ile Türkiye hız rekoru kırdı
Turkcell, 4G ile Türkiye hız rekoru kırdı
31 Temmuz 2013 15:06
Turkcell, dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetlerinde çıtayı yükseltti.

Türkiye’nin en hızlı mobil internet hız deneyimi gösterimini gerçekleştiren Turkcell, teknoloji elçiliği sorumluluğuyla, 4G teknolojisi ile yeni bir dönemin kapılarını araladı.

900 Mbps’e varan hızların görüldüğü testle, Türkiye’nin hız rekoru kırıldı.Turkcell, geleceğin teknolojilerini müşterileriyle buluşturmak için yatırım yapmaya ve çalışmaya devam ediyor.

Dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetlerinin (4G) geleceği olarak görülen hızlar, Turkcell teknolojisi ve Huawei’nin teknik desteğiyle laboratuvar ortamında denendi ve 900 Mbps’e varan hızlar ölçülerek test başarıyla sonuçlandı. Teknoloji elçisi olarak yeni teknolojileri Türkiye ile tanıştırmayı görev bilen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında, geleceğin mobil internet hızlarına ilişkin gelişmeler aktarıldı.

“Geleceğin teknolojilerini Türkiyemizle tanıştırmanın ve teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz"

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Bundan 4 yıl önce, tüm Türkiye’nin hayatını değiştiren bir yeniliğe imza attık. 3G hızında internet, mobilitede momentum yarattı. Her an, her yerden bilgiye erişebilmek bir lüks olmaktan çıktı.

Geçtiğimiz yıl da 3G şebekemizin tamamını Çift Taşıyıcılı internet teknolojisiyle yenileyerek mobil internet hızımızı ikiye katladık ve 43.2 Mbps’ye varan hızlara çıkardık. Mobil internetin yanı sıra Turkcell Superonline ile müşterilerimize 1000 Mbps sabit internet hızı sağlıyoruz. Turkcell 3G şebekesinin yüzde 91’ini ışık hızındaki bu fiber ağımız taşıyor.

Turkcell, müşterilerine en iyi kalitede 3G hizmeti sunmak için bugüne kadar yaptığı yatırımlar sonucunda elde ettiği altyapı gücünü, paralel teknolojileri deneyimlemek için başlattığı çalışmalara da yansıttı. Bugün gerçekleştirdiğimiz testlerle hız ibresi 900Mbps’ye dayandı.

Laboratuvar ortamında gerçekleştirdiğimiz bu testlerle, bir Türkiye rekoruna imza attık ve dünyada da bu hızları deneyen sayılı operatörler arasına girdik. Bu hızlara imkan tanıyacak olan LTE Advanced teknolojisi, yani 4G’nin en ileri seviyesi ile ilgili çalışmalarımızı Türkiye ile paylaşmak istedik. Mobil internette hız çıtasının her gün yükseldiği dönemde insanımızı ileri teknolojiyle tanıştırmanın, teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

4G’de ilkler Turkcell'den

Turkcell’in 2009 yılında Ericsson iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk LTE Testi’nde, laboratuvar ortamında 170Mbps hıza ulaşılmıştı. Yine Turkcell, iş ortağı Ericsson ile birlikte 2012 yılında İstanbul’un Kartal ve Maltepe semtleri arasındaki 3.3 kilometrelik bir alanda LTE şebekesi üzerinden verilebilecek servisleri test etmişti.

Turkcell, bugün gerçekleştirdiği basın testinde yakın geleceğin teknolojisi LTE Advanced ile 300 Mbps’a varan mobil internet hızlarını deneyimletti. 4G hızıyla streaming HD video gösterimi gerçekleştirildi. Öte yandan, internet hızı ölçümleyen “Speedtest.net” internet sitesi üzerinden de 4G yükleme (upload) ve indirme (download) hız ölçümleri gösterildi. Film indirme senaryosu da başarıyla sonuçlandı. 4G hızı ile 3 boyutlu film izleme deneyimi de katılımcılara sunuldu.

LTE Advanced teknolojisinin gösterildiği basın testinde, en çok ilgiyi ise 900Mbps’e varan hız gösterimi topladı. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen testte, “geleceğin teknolojisi” olarak nitelenen 900Mbps’e varan data hızı ile sunucu üzerinde saklanan bir dosya indirilerek maksimum hızlar gösterildi.

LTE Advanced nedir?

LTE Advanced, aynı veya farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıları birleştirerek çok yüksek hızlara çıkmamızı sağlayacak olan teknolojiye verilen isimdir. Örneğin, taşıyıcı birleştirme ile elde edilecek 100 MHz bandı kullanılarak “indirme” yönünde 750Mbps-3Gbps aralığında teorik hızlara çıkılabilir. Avantajları ise; yüksek data hızları ile mobil sağlık, mobil eğitim gibi uygulamalarda daha hızlı veri paylaşımı, düşük gecikme zamanı ile daha da keyifli oyun deneyimi, video indirme ve izleme kalitesinde farklılaşma, daha yüksek kapasiteyle daha da kaliteli iletişim.

 

İHA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler