YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk tüketicisi için otomobilde öncelikler
Türk tüketicisi için otomobilde öncelikler
Türk tüketicisi için otomobilde öncelikler
16 Haziran 2008 / 20:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türk tüketicisi için otomobilde öncelikler zaman içinde değişiyor. Erkekler otomobilde ekonomi ve güven ararken kadınlar ise görünüme önem verip konfor arıyor.


Türk tüketicisi için otomobilde öncelikler zaman içinde değişiyor. Bir dönem sadece ekonomi ve kolay bulunabilirlik öncelik kazanırken bugün çok daha farklı beklentiler ön plana çıkıyor.


Bu beklentiler erkek ve kadınlara göre farklılık gösterirken erkeğin ekonomi ve güvene dayalı konulara önem verdiği, kadınların ise normal hayatında olduğu gibi otomobilde de görünümün yanı sıra konfor gibi konulardan sonra ancak ekonomiye yöneldiği ortaya çıkıyor.


Bu konuda zaman zaman tüketici araştırmaları yapılıyor; Alman teknoloji devi Bosch tarafından Era Danışmanlık şirketine yaptırılan son araştırma ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Güvenlik sistemlerinin bilinirliğini ölçmeyi hedefleyen araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Ankara ve Bursa'da 535 kişi ile yüzyüze görüşerek gerçekleştirildi. Elinde yeni bir otomobili olan ya da bir yıl içerisinde otomobil almayı düşünen kişilerden oluşan şahısların verdiği cevaplara göre güvenlik sistemleri tercihte üçüncü sıraya yerleşti. Cinsiyet olarak ayrıldığında ise erkekler için ikinci tercih nedeni olan güvenlik, kadınlarda beşinci sıraya kadar düşüyor.


ABS Fren Sistemi, ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) gibi aktif güvenlik sistemleri bugünün otomobillerinde giderek yaygınlaşıyor. C sınıfından itibaren ise ABS fren sistemi olmayan otomobil neredeyse yok gibi. Hava yastıkları, yan bariyerler kaza anında gündeme gelen güvenlik ekipmanları da standart olarak tüm otomobillere girmiş durumda. Bu durumda güvenlik ister istemez sürücülerin de gündemini oluşturuyor. Ancak otomobil tercihinde kadınlar açısından halen ilk sıralarda değil.


Güvenlik dendiğinde sürücülerin aklına en çok gelen ya da olması gerekli diye düşünülen ekipman yüzde 93 ile ABS fren sistemi olurken, onu yüzde 67 ile hava yastığı, yüzde 42 ile emniyet kemeri takip ediyor. Otomobilde savrulmayı önleyen ESP sistemi ise pek bilinen ekipmanlar arasında değil. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bir diğer bilgi ise araç satın alımında büyük önem taşıyan bayilerin müşterilerini yüzde 58,3 oranında ABS, yüzde 19,3 oranında ESP hakkında bilgilendirdiği.


Zaman

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler