YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk mucitler Cenevre'de yarışacak
Türk mucitler Cenevre'de yarışacak
09 Nisan 2013 15:13
Cenevre Uluslararası İcatlar Fuarı'nda üç Türk mucit icatlarıyla birincilik için yarışacak.

Cenevre Uluslararası İcatlar Fuarı'nın 41'incisi yarın başlayacak. Palexpo Sergi Merkezi'ndeki fuarda 45 farklı ülkeden 1000'den fazla yeni buluş ve ürün sergilenecek.

Geçen yıldan itibaren fuara katılmaya başlayan Türk Patent Enstitüsü'nün açacağı stantta, üç Türk buluşu da ziyaretçilere tanıtılacak.

Stantta, Dr. Emre Karadeniz, kemik kırıklarının tedavisinde kullanılan "tel tutucusu", Bekir Kuralkan ve Hamit Kanuni Kuralkan "şişirilebilen kulak tıkacı", Muammer Yıldız ise sadece mıknatısların manyetik gücü ile çalışan "manyetik motor" adlı buluşlarını sergileyecekler. Fuarda düzenlenecek yarışmaya katılacak üç Türk mucit projeleriyle birincilik kovalayacak.

Fuarda geçen yıl Yrd. Doç. Dr. Fatma Gülru Erdoğan "Vidalı Tırnak Düzeltme Aparatı" buluşu ile altın madalyaya, Doç. Dr. Yavuz Soydan "Modüler Olarak Sukuterden Tekerlekli Sandalyeye, Tekerlekli Sandalyeden Sukutere Dönüştürülebilen Motorlu Engelli Taşıtı" buluşu ile gümüş madalyaya layık görülmüştü.

Geleneksel hale gelen fuarı her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen 10 binlerce kişi ziyaret ediyor. Fuar, 14 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak.

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler