YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk kızı Elif Bilgin büyük ödüle koşuyor
Türk kızı Elif Bilgin büyük ödüle koşuyor
29 Haziran 2013 13:47
Türk öğrenci Elif Bilgin, "Muz kabuklarının biyoplastik üretiminde kullanılması" fikrine dayanan çalışmasıyla Google Bilim Fuarı'nda birçok yarışmacı arasından seçilerek 15 Global Finalist'ten biri olmaya hak kazandı.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, 16 yaşındaki Elif Bilgin, Google Bilim Fuarı kapsamında çevre, sağlık veya kaynak sıkıntısı gibi sorunlara yönelik tasarladığı "Muz kabuklarının biyoplastik üretiminde kullanılması" projesiyle 15 Global Finalist'ten biri oldu.

Projeyi hayata geçirmesi için 1 yıl süreyle mentorluk ve 50 bin dolar tutarında bütçe desteği de sağlanacak Elif Bilgin, aynı zamandaScientific American "Science in Action" ödülünü de kazandı.

Fuar kapsamında "Büyük Ödül"ün sahibi olacak proje, 1-30 Ağustos'ta yapılacak online halk oylamasıyla belirlenecek.

Finale kalan genç bilim insanları, 23 Eylül'de kutlamalar ve büyük ödül için Google'ın Kaliforniya'daki merkezinde buluşacak. Büyük ödülü kazanan öğrenci, 10 günlük Galapagos Adaları gezisinin yanı sıra Lego, Cern veya Google'a ziyareti de içeren çeşitli armağanların sahibi olacak.

Final galası, 23 Eylül'de yarışmanın web sitesinden(http://www.googlesciencefair.com/) Googlesayfasından ve Youtube kanalından izlenebilecek.

 

AA

Etiketler:
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler