YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm modeller satıldı
Tüm modeller satıldı
08 Kasım 2010 08:15
İstanbul'da 10 gün süren otomobil fuarı Autoshow'da belli modellerde araçların tümü satıldı. Fiat 450 otomobil satarken Ferrari ise 5 adet sipariş aldı.

İstanbul'da 10 gün süren otomobil fuarını 200 bini kadın 800 bin kişi ziyaret etti. İlgi odağı bazı modeller için müşteriye 5 ay sonrasına gün verildi. Ferrari markasının 5 adet sipariş aldığı fuarda Fiat, 450 otomobil sattı.

İki yılda bir yapılan ve 800 binden fazla kişinin ziyaret ettiği otomobil fuarı Autoshow dün sona erdi. Otomobil meraklısı ziyaretçilerin dörtte birini kadınlar oluşturdu. 42 markanın 100'e yakını ilk kez olmak üzere 500 farklı modelini sergilediği fuar boyunca beğenilen modeller 5 ay sonrasına varan siparişler aldı. Türkiye otomotiv pazarında son aylarda talebi karşılamak için 2�3 ay sonrasına verilen araç teslimi süreleri, fuarda bazı modellerde şubat ve mart aylarına kadar uzadı. Birçok müşteri fuarda sergilenen otomobili fuar sonrası teslim almak şartıyla satın aldı. Özellikle ilk kez sergilenen bazı modellerde sipariş sayısı binlere ulaştı. Fuarın 9 günlük Kurban Bayramı öncesine denk gelmesi kasım ayı satışlarının garanti altına alınmasını sağladı. Böylece ekim ayında ortaya çıkan 73 bin adetlik satışın kasım ayında da tekrarlanması mümkün hale geldi.

8 markasıyla tek salonda fuara katılan Doğuş Otomotiv, yoğun sipariş alınan stantlardan biri oldu. Yeni Passat ve yeni Jetta'yı ilk kez fuarda gün yüzüne çıkaran VW, 500'den fazla sipariş aldı. VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, 500 sıcak görüşmenin yanı sıra 150 adetlik de satış gerçekleştiğini söyledi. A7 ve A1 gibi yeni modellerle fuara katılan Audi, toplam 245 adetlik satışa imza attı.

Fiat Marka direktörü Okan Baş fuarda 450 adet Fiat otomobil satıldığını ve bunun yarısının daha çok kadınlar ve gençlerin tercihi olan hatchback modellerden oluştuğunu söyledi. Citroen Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu ise fuarda ilk kez sergilenen yeni C4'ün şubatta yola çıkacak olmasına rağmen bugünden sipariş topladığını, tarz otomobili DS3'ün ise 10 günde 20 müşteriye ulaştığını dile getirdi.

Spor otomobil markası Porsche, fuarda sergilediği ve toplam değeri 2,6 milyon Euro olan 15 aracın tamamını sattı. Porsche, Cayenne modelinde şubata gün verirken, bazı modellerde teslimat için 5 ay beklemek gerekiyor. Porsche olarak, kasım ayının ilk haftası itibarıyla 310 adetlik satış rakamına ulaştıklarını söyleyen Porsche Genel Müdürü Anıl Gürsoy, "Geçen yılın toplam satış rakamını şimdiden geçtik. Yıl sonunda da da 375 adetlik bir satış rakamına ulaşmayı planlıyoruz." dedi.

Seat markası yeni Alhambra modelinin de içinde olduğu 80 adetlik sipariş listesiyle fuardan ayrılırken Skoda'da özellikle dizel motorlu modellere yoğun ilgi oldu.

Fuara 6 yeni modelle katılan Ford Otosan, bir önceki fuara göre yüzde 500 artırdığı ziyaretçi sayısı ile 150 bin kişinin uğrak yeri oldu. Stantta yeni Focus ve C-Max ilgi odağı olurken Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, ilk 5 günde bine yakın satış bağlantısı yaptıklarını dile getirdi. Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, fuarda ilk kez gün yüzüne çıkan Juke modeline yoğun talep olduğunu, bu modele Avrupa'da da birkaç ay sonrası için sipariş alındığını dile getirdi. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak ise yeni Sportage'ın fuarda sipariş baskısı yaşadığını, ocak ayından itibaren pazara daha fazla ürün sunabileceklerini kaydetti. Toyota'dan Peugeot'ya hemen hemen tüm markalar fuar boyunca aldığı siparişlerle kasım ayı satışlarını şimdiden garanti altına aldı.

Satışlar iyi gidiyor ama bayi kârları az

Autoshow'u değerlendiren Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Şükrü Ilısal, fuarda satışların iyi gittiğini ama bu canlılığın bayilerin kârlılığını korumaya yetmediğini iddia etti. Satış adetleri ve ciroların arttığını, ancak araç satışları üzerinden elde edilen kârın yok denecek kadar aza indiğini kaydeden Ilısal, bu durumun çoğu yetkili satıcı için sabit giderlerini bile karşılamaya yetmediğini ifade etti. "Autoshow'da birbirinden güzel araçlar, parlak ışıklar hepimizin gözlerini kamaştırıyor, gün sonunda elde edilen hâsılata baktığımızda acı gerçekleri tekrar hatırlıyoruz." diyen Ilısal, her yıl yüzde 3�5 yetkili satıcının sistemin dışına çıktığını veya el değiştirdiğini, son 10 yılda teşkilatın en az yarısının değiştiğini dile getirdi. Ilısal, yetkili satıcılıktan para kazanabilmek için çok yüksek satış rakamlarına ulaşması gerektiğini, bunun da her geçen gün daha fazla riskleri göze almak anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Mercedes'in standı 14 ülkeyi gezecek

Autoshow'da sergilenen yeni otomobiller kadar yaklaşık 25 milyon dolar harcanan stantlar da gelenlerin ilgisini çekti. Birçok stant yurtdışından getirilen konseptlerle hazırlandı, bazıları tamamen yurtdışından getirildi. Mercedes Benz'in konsepti Almanya'dan gelen ve 800 bin Euro'ya mal olan standı marka için uluslararası bir örnek oldu. Autoshow boyunca 14 ülkeden fuar sorumluları gelerek standı inceledi. Bu stant fuar sonrası Güney Afrika'da Johannesburg'daki fuara, oradan İtalya Bologna'daki Autoshow'a, ardından da Madrid'de düzenlenecek otomobil fuarına kurulacak.

Ferrari ve Maserati, 5'er adet sattı

1 Rolls Royce, 1 Bentley, 5 Ferrari ve 5 Maserati'nin alıcı bulduğu Autoshow'da ilk kez sergilenen Aston Martin de 2 sipariş aldı. BMW, Mini, Land Rover ve Aston Martin markalarını temsil eden Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, fuarda 200'den fazla otomobile sipariş aldıklarını söyledi. Biryıldız, "İlk kez sergilenen Mini'nin yeni 4 kapılı modeli Countryman'de mart ayına talep almaya başladık. Mini'deki 2011 hedefimiz bini Countryman olmak üzere bin 750'ye sıçradı. Range Rover Evoque bir buçuk yıl sonra ithal edilebilecek, ama ön sipariş verenler var." dedi.

Taksitli satışlara tam gaz devam

Fuarla birlikte artan rekabet, markaların yılın son iki ayında pazar payı kaybetmemek için kampanyalara ağırlık vermesini sağladı. Ekim ayında 3 bin 9 araç satarak yüzde 4,1'lik pazar payına ulaşan Citroën, kasım ayında 3 bin TL'ye varan indirimin yanı sıra C3 Picasso ve C4 Picasso'da faizsiz 12 aylık kredi sağlıyor. Toyota ilgi gören özel finans sistemi ile kasım ayında da aylık 500 TL'den başlayan taksitlerle müşterilerin karşısına çıkıyor. Kampanyada ayrıca indirimler 5 bin TL'ye ulaşıyor. Üstelik vade süresi 60 aya kadar uzuyor. Kia; Picanto, Rio, Cee'd, Cerato ya da Venga modellerinde, yüzde 20'si peşin, kalanı 48 aya yayılan sabit taksitlerle ödeme seçeneği sunuyor. Araç fiyatının yüzde 25'inin balon ödemeye alındığı kampanyada ayda 346 TL'den başlayan taksitlerle Kia modellerine ulaşmak mümkün. Kasım ayı boyunca birçok modelde 5 bin TL'ye varan indirimler sunan Hyundai, indirim tutarını i20 Troy'da bin 500 TL'ye kadar, i30'da 1.200 ile 2.500 TL arasında uyguluyor. Accent Era'da indirim 2-2,5 bin TL arasında değişiyor.

Zaman

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler