YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜBİTAK 'yapılamaz' denileni yaptı
TÜBİTAK 'yapılamaz' denileni yaptı
20 Haziran 2014 23:00
TÜBİTAK ilk kez yerli buhar türbin kanadı yaptı, tübitak'ın ürettiği yerli buhar türbin kanadı ile uçak ve otomobil motoru için adım atılmış

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Yeniköy ve Yatağan Termik Santralleri'nde kullanılmak üzere 92 üçüncü kademe buhar türbin kanadı üretti. Kanatlar, Yeniköy Termik Santrali'nde düzenlenen törenle teslim edildi.

Yarı yarıya maliyet

TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi. Makaracı, TÜBİTAK ve paydaşlarının, Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Yeniköy Elektrik Üretim'in (YEAŞ) talebiyle ciddi bir araştırma sürecine girdiğini ifade etti. İthal edilen buhar türbin kanatlarını Türkiye'de üretmeyi başardıklarını kaydeden Makaracı, çalışmanın yaklaşık 2 yıl sürdüğünü belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

'Türkiye'de yapılamaz' algısı vardı

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Kritik Metalik Malzemeler Grup Lideri Doç. Dr. Havva Kazdal Zeytin, proje sayesinde Türkiye'nin yakın gelecekte kendi motorlarını üretebileceğine dikkati çekerek, "Ürettiğimiz teknoloji, uçak ve otomobil motorlarının altyapısı sayılabilir" dedi. Türbin kanatlarının malzeme ve altyapı yönünden Türkiye'de yapılamayacağı yönünde algılar bulunduğuna işaret eden Zeytin, projede TÜBİTAK'ın bilgi birikimiyle Omtaş Çelik AŞ, CNK Havacılık ve Termoindüksiyon firmalarının teknolojisinin kullanıldığını belirterek, "Maliyeti de yurtdışının yarısı oldu" diye konuştu.

YEAŞ Genel Müdür Yardımcısı Serdar Toprak, Türkiye'de yerli teknoloji kullanan ilk termik santral olduklarını bildirdi. Santrallerinde yerli teknolojiyle enerji üretimi çalışmalarına 2011 yılında TÜBİTAK ile başladıklarını belirten Toprak, "Kısa sürede elimizdeki örneklerden daha iyilerini yapabileceklerini anladık. İnşallah montajdan sonra ne kadar faydalı olduklarını göreceğiz. Bu projeyle diğer santrallerde de yerli teknolojinin kullanılmasına öncülük etmiş olacağız" dedi.

Teslim töreninin ardından buhar türbin kanatları sisteme entegre edildi.

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler