YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜBİTAK destekli bilim fuarı açıldı
TÜBİTAK destekli bilim fuarı açıldı
08 Mayıs 2013 07:00
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, TÜBİTAK destekli bilim fuarı açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında Türkiye’de bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak Ceylanpınar ilçesinde Alparslan Ortaokulunda fuar açıldı.

5-12 sınıfta okuyan öğrencilerin hazırladıkladığı Yaklaşık 15 projenin olduğu fuarın açılışını yapan Ceylanpınar Kaymakamı İbrahim Çenet yaptı. Kaymakam Çenet genç beyinlerin desteklenmesi gerektiğini ifade ederek öğrencilerin hazırladıkları projeler için öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Alparslan Ortaokulunun TÜBİTAK’ın Bilim fuarları 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı için önceden belirlenen bin pilot okuldan biri olduğunu belirten danışman öğretmenlerden Ergin Taşdemir Gazetecilere açıklama yaptı.

Taşdemir, amacın öğrencilerin araştırma tekniklerinin,bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması olduğunu söyledi.

Danışman Öğretmen öğrencilerin çok kısa bir zaman içerisinde başta Televizyon uydu alıcıları için kullanılan çanak antenlerde değişiklik yaparak güneş enerjisinden faydalanılan bir sistem olmak üzere birçok proje geliştirdiklerini belirtti.

Öğrencilerin hazırladığı, kanalizasyon tesislerinden yayılan kötü kokuların şehir dışına taşınması, kuluçka makinesi, kolay çarpım tablosu gibi yaklaşık 15 projeyi diğer okullardan öğrencilerin yanı sıra birçok daire amiri ve vatandaşlar ilgiyle izleyip izledi.

 

İHA

Etiketler: ,
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler