YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ticari olmayan satışların hepsinde KDV kalkıyor, alışveriş ucuzluyor
Ticari olmayan satışların hepsinde KDV kalkıyor, alışveriş ucuzluyor
Ticari olmayan satışların hepsinde KDV kalkıyor, alışveriş ucuzluyor
10 Aralık 2008 / 10:43 Güncelleme: 10 Aralık 2008 / 00:00

Maliye, internette yapılan alışverişlere yeni düzenleme getiriyor. Yılbaşına kadar tamamlanacak düzenlemeye göre kişilerin sanal ortamda yaptıkları ancak ticari olmayan satışların hepsinde KDV kalkacak, alışveriş ucuzlayacak.


Maliye Bakanlığı, sanal ortamda yapılan satışlara yönelik özel bir katma değer vergisi düzenlemesine gidiyor. Yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenen düzenlemeye göre kişilerin internet üzerinde ticari olmayan satışlarında KDV alınmayacak. Gelir İdaresi Başkanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü’nün üzerinde çalıştığı model ile ‘hepsiburada.com’ ve ‘gittigidiyor.com’ gibi sanat ortamda alışveriş yapılan sitelerin önü açılıyor.


TİCARİ  SATIŞ AYRIMI


İnternet ortamındaki elektronik ticareti yeni esaslara bağlayacak düzenlemeyle satılan eşyayla ilgili ‘ticari olan’ ve ‘ticari olmayan’ şeklinde ikili bir tanımlamaya gidilecek. AB’ye uyum çalışmaları da dikkate alınarak gerçekleştirilecek düzenlemede ticari olmayan eşyalar KDV kapsamından çıkarılacak. Bu durumda eşya yerine sadece sitenin elde ettiği komisyona KDV uygulanacak. Yeni sistemde satılan eşyaya ‘eski-yeni’ ayrımı da gelecek. Vergilemede satışı yapan kişinin ticari şirket veya şahıs olması da belirleyici olacak.


SANAL TİCARET GELİŞECEK


Bu arada konuyla ilgili bilgi veren bir maliye yetkilisi, İngiltere’de sanal ortamdaki satışlar konusunda son derece iyi işleyen bir sistem kurulduğunu, bu ülkede ticari şirketlere KDV uygulandığını, şahısların ise KDV kapsamı dışında bırakıldığını belirterek, şunları söyledi: ‘Bizim KDV kanunumuzda müzayede mahallinde yapılan satışların tümü KDV’ye tabi. Burada ne satıldığı önemli değil. Ülkemizde internet ortamında 2 türlü satış yapılıyor. Birinde şirketler kendi ürünlerini elektronik ortamda pazarlıyor. Diğerinde ise ‘gittigidiyor.com, hepsiburada.com’ gibi sanal siteler satış yapıyor. Mevcut sistemde internet ortamındaki bütün satışlar KDV’ye tabi. Ancak bu da sıkıntı yaratıyor. Arabasını satan kişiye KDV yok ama eşyasını satana KDV var. Yeni sistemde buna bir ayrım getireceğiz. Sanal ortamda satılan ve ticari olmayan eşyaları KDV kapsamından çıkaracağız. Burada sadece sitenin komisyonu KDV’ye tabi olacak. Böylece ticareti geliştirme amacı güdüyoruz.’

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler