YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tesla Motors'tan Türkiye kararı
Tesla Motors'tan Türkiye kararı
06 Ağustos 2016 04:57
Tesla Motors'un, 2016 yılının ikinci yarısında farklı ülkelerde yeni şubeler açacağı açıklandı. Açılacak şubeler arasında ne yazık ki İstanbul yer almıyor. Tesla'nın Türkiye pazarına ne zaman giriş yapacağı ise henüz netleşmedi.

Elektrikli otomobil sektörünün lideri konumundaki Tesla Motors, yılın ikinci yarısında her 4 günde bir mağaza açmayı planlıyor. Mağazaların açılacağı şehirler arasında Taipei, Seul, Mexico ve California gibi nüfusun yoğun olduğu kentler yer alıyor. Özellikle California'da açılacak mağazanın pazar payına önemli ölçüde etki edeceği belirtiliyor.

Bildiğimiz üzere Tesla Motors'un Türkiye'de şube açma düşüncesi var. Lakin son açıklamada ne yazık ki Türkiye'nin ismi geçmiyor. Böylece İstanbul'a açılacak mağazanın da gündemde olmaması, Tesla'nın Türkiye pazarında satışının biraz daha gecikeceğini gösteriyor. Açıklanan haritada İstanbul'da yer alan Supercharger istasyonları hala gri (yakında açılacak) olarak görünüyor.

Firma, hızlıca mağaza açılışlarını gerçekleştirmek için yatırımlarını yapıyor. Lakin üretim aşamasında sıkıntılar yaşıyor. Tesla Motors CEO'su Elon Musk'ın yaptığı açıklamaya göre şirket haziran ayında üretime aşırı hız verdi ancak bu bile sorunun giderilmesine yardımcı olmadı. Bu sorunları çözme adına haftada 2 bin araç üretildiğini, talebi karşılayabilmek için aşırı çalıştıklarını belirtti. Bu durum göz önüne alındığında Tesla'nın yeni pazarlara açılması, yeni mağazalar açması biraz zaman alacağa benziyor.

 

YENİŞAFAK

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler