YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Telefonunuzu 30 saniyede şarj edin
Telefonunuzu 30 saniyede şarj edin
09 Nisan 2014 22:00
Biyomateryaller kullanarak yeni bir pil teknolojisi geliştirdiklerini belirten Tel Aviv merkezli şirkete göre, standart bir akıllı telefonun pilini yalnızca 30 saniyede şarj etmek mümkün.

Toplu üretime geçmeyi planlayan şirketin elindeki teknolojiyi bir adım daha ileri taşınmasıyla ise elektrikli otomobillerin şarj sorununun büyük ölçüde ortadan kalkması dahi olası.

Günümüzde, mobil cihazların gelişiminin önündeki en büyük engellerden biri piller. Hem yeterince büyük kapasiteye sahip olmamaları hem de çok hızlı bir şekilde yeniden şarja ihtiyaç duymaları nedeniyle özellikle akıllı telefonlarımız için gün içinde birkaç kez priz arayışına girebiliyoruz.

Pil teknolojisi üzerine birçok büyük firma büyük çaplı çalışmalar yürütüyor ancak henüz günlük kullanıma uygun bir sonuç ortaya çıkmış değil. StoreDot ise olaya farklı bir açıdan yaklaşıyor ve pillerin kapasitesini ve kullanım süresini artırmak yerine şarj süresini azaltmak için araştırmalar yürütüyor. Çıkan sonuca baktığımızda bu konuda önemli bir aşama kaydedilmiş görünüyor.

Günümüzde kullanılan pillerin kimsayal yapısı, yüksek hızla şarja izin vermiyor. Ancak StoreDot'un kullandığı "nanodot"lar yani kimyasal olarak sentezlenmiş biyo organik peptit molekülleri, küçük boyutları sayesinde hem elektrot direncini artırıyor hem de elektrolit performansını artırıyor. Bu da standart bir akıllı telefon pilinin 30 saniye gibi bir sürede dolmasını sağlıyor.

Şirketin CEO'su Doron Myersdorf, "Multi Fonction Electrode" (MFE) adını verdikleri ve yeni materyallerden oluşan bir elektrot teknolojisi geliştirdiklerini söylüyor. Myersdorf'un açıklamasına göre bu teknolojiyle üretilen pillerin bir tarafında hızlı şarjı mümkün kılan süper kapasitör, diğer tarafında ise pilin normal bir şekilde boşalmasını sağlayan lityum elektrotları bulunuyor. Nanodot'larla modifiye edilmiş elektrolit ise çok fonksiyonlu elektrotların etkin bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Günümüzde kullanılan nanodot ve quantum-dot teknolojili pillerin aksine metal ağırlıklı ve çevreye zararlı olmadığı belirtilen yeni pillerde ucuz yolla elde edilebilen ve doğayla dost olduğu belirtilen biyo organik materyaller kullanılıyor. StoreDot, teknolojiyi kullanan pilleri 2016 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. Teknolojinin geliştirilmesi ve yapısının bir parça değiştirilmesiyle büyük boyutlu pillerin elektrikli otomobillerde de kullanılabileceği belirtiliyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler