YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tehdit oluşturmuyor
NASA, çalınan dizüstü bilgisayarına ilişkin açıklama yaptı.
Tehdit oluşturmuyor
02 Mart 2012 / 23:32 Güncelleme: 02 Mart 2012 / 23:41

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait olan ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) komuta ve kontrol bilgilerinin bulunduğu bir dizüstü bilgisayarın çalınmasının, UUİ için hiçbir zaman bir tehdit oluşturmadığı bildirildi.

NASA bugün yayımladığı bildiride, "enformatik güvenliğin çok ciddiye alındığını, bu veri hırsızlığı yüzünden UUİ'nin işleyişinin hiçbir zaman tehlikeye düşmediğini" belirtti.

Bildiride, NASA'nın "enformatik sistemlerini daha iyi korumak için önemli ilerlemeler kaydettiği ve kurumun bu alandaki genel direktörünün tavsiyelerini uyguladığı" kaydedildi.

NASA'ya ait çalınan bir dizüstü bilgisayarda UUİ komuta ve kontrol bilgilerinin bulunduğu ve geçen sene çalınan cihazın şifresiz olduğu ortaya çıkmıştı.

NASA'nın genel müfettişi Paul K. Martin önceki gün Amerikan Kongresi'nde, uzay kurumunun güvenliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, UUİ'nin komuta protokolünün bulunduğu ve şifrelenmemiş dizüstü bilgisayarın, önceki yıllarda çalınan ve içinde hassas bilgilerin bulunduğu çok sayıda mobil cihaz arasında bulunduğunu belirtmişti. AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler