YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tamamen yerli uydu 2015'te
Tamamen yerli uydu 2015'te
Tamamen yerli uydu 2015'te
01 Haziran 2008 / 07:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Türksat 3-A uydusunun yedek yazılımındaki aksaklık nedeniyle fırlatılması 12 Haziran'a ertelendi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Uydu fırlatılır ama milyonda bir ihtimal de olsa riske atamayız" dedi.


Fransız Guyanası'ndan uzaya gönderilecek olan Türksat 3-A uydusunda çıkan yazılım arızası fırlatmayı 12 Haziran'a erteletti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uydunun normalde fırlatılabileceğini ancak beklenmedik bir gelişme olması durumunda devreye girmesi gereken yazılımda arıza çıkması nedeniyle uydunun fırlatılmasının ertelendiğini açıkladı.


BU SIKLIKTA RASTLANMAZ


Yıldırım, şu bilgileri verdi: "Türksat 3-A uydusunun yazılım proğramında çıkan aksaklık nedeniyle fırlatılması ertelenirken, roket üzerinde katı ve sıvı yakıt tankları var. Roket ateşlenip fırlatma işlemi başladıktan sonra önce katı, sonra sıvı yakıt tankları ayrılıyor. Bu işlemden sonra da önce ingilizlerin uydusu sonra Türksat 3 A ayrılıyor. Bunların hepsi 30 dakikada olan işlemler. Bu işleri yaparken beklenmedik bir şey olursa, müdahale edilecek programda sıkıntı çıkmış. Şimdi onu kontrol ediyorlar. Uydu normalde fırlatılır, gider ama milyonda bir ihtimal de olsa da riske atamayız. İki kez üst üste erteleme olması sık rastlanacak bir şey değil" dedi.


200 YENİ TV KANALI GELİYOR


Bakan Yıldırım Türksat 3 A'nın devreye girmesiyle birlikte 200 yeni tv kanalının daha yayın yapabileceğini belirtti. Yıldırım uydunun hizmete girmesiyle birlikte televizyon kuruluşları ile yapılan eski sözleşmelerin yeniden gözden geçirileceğini duyurdu.


Tamamen yerli uydu 2015'te


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, milli uydu projesi çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Hedefimiz Türksat 5-A'yı yerli yapmak. TAİ ile Türksat ortak çalışacak. TAİ tesislerinde ilk milli uydumuz için uydu tasarım merkezi kurulacak. Türksat 3-A'nın üretiminde çalışan mühendislerimiz bu projede de yer alacak. 2015'te fırlatmayı planlıyoruz. Uyduyu Türkiye'de yapıp Fransız Guyanası'na getirmek şeklinde de olabilir" dedi. Yıldırım bu amaçla Türk Uzay Kurumu'nun kurulması için çalışmalara başladıklarını, kanun taslağının hazır olduğunu söyledi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler