YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahir:Bu araç sadece İslam ülkelerine yönelik bir
Tahir:Bu araç sadece İslam ülkelerine yönelik bir
Tahir:Bu araç sadece İslam ülkelerine yönelik bir
28 Mart 2008 / 22:20 Güncelleme: 28 Mart 2008 / 00:00

Proton Üst Yöneticisi (CEO) Dato'Sayed Zainel Abidin Syed Muhammed Tahir, ''Markayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliğin paranın alacağı en iyi değer olduğunu'' ifade ederek, 2008 hedeflerini de açıkladı.
Tahir, Türkiye ve Ortadoğu'ya yönelik yeni projeler olduğunu belirterek, Türkiye'de otomotiv konusunda ciddi bir potansiyel olduğunu, bu nedenle Türkiye pazarına çok önem verdiklerini kaydetti.


Türkiye pazarındaki müşterilerin beklentilerini çok iyi bildiklerini dile getiren Tahir, Proton olarak her geçen gün müşterilerin bu beklentilerine iyi şekilde cevap vermeye çalıştıklarını anlattı.


Tahir, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, ''Türkiye'de son iki haftadır var olan siyasi belirsizliğin yatırımları nasıl etkileyeceği'' yönündeki soruya, Türkiye'nin, potansiyeli olan çok ciddi bir pazar olduğunu ifade ederek, şu anda Ulumotor ile yaptıkları çalışmalardan memnun olduklarını söyledi.


Şu an markanın tanıtımı ve yeni modeller üretmenin önemini vurgulayan Tahir, ''Bugün itibariyle Ortadoğu ülkeleri, Güney Afrika, Tayland ve Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere 27 ülkeye ihracat yapıyoruz. Lotus'la teknoloji ve mühendislik alanında ciddi çalışmalar var. Daha güzel ürünler geliştirmeye çalışıyoruz. Şu anda yatırım konusunda Türkiye'ye yönelik net bir düşüncemiz yok. Ama gelecekte de yatırım olmaması için hiç bir neden yok'' diye konuştu.


''PROTON'UN UCUZ BİR ARABA OLARAK ANILMASINI İSTEMİYORUZ''


Tahir, 2008 yılı hedeflerine ilişkin bir soruya ise, ''2008 yılında 200 bin adet araç satmayı hedefliyoruz'' dedi.


Bir gazetecinin ''Yıllar önce Türkiye'de var olan bir distribütörünüz vardı. Şu anda yeni bir markayla çalışmaya başladınız. Ne düşünüyorsunuz?'' şeklindeki soruya, Proton'un Türkiye'de uzunca bir tarihi olduğunu belirterek, ''Geride yaşananlar iyisiyle kötüsüyle geçmişte kaldı. Onların hepsi artık bir tarih. Bugün artık Ulumotor'la çalışıyoruz. Ulumotor özellikle satış sonrası hizmetlerde çok iyi şeyler yaptı. Eski müşterilerin güvenini tekrar kazanmak amacıyla çok başarılı çalışmalar yaptı. Biz de onları her konuda destekliyoruz'' diye cevap verdi.


Tahir, Proton'un yeni sunacağı modelleri gören müşterilerin markayı çok daha iyi tanıyacağını dile getirerek, şunları kaydetti:


''Markayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik paranın alacağı en iyi değer olması. Proton verdiğiniz paranın hakkını yüzde 100 geri veriyor. Ama biz Proton'un ucuz bir araba olarak anılmasını istemiyoruz, çünkü ucuz bir araba değil. Rekabetçi fiyatlara sahip olacak bir marka. Özellikle güvenlik ve kalite anlamında çok ciddi gelişmeler var.''


Bir gazetecinin dizel araçların Türkiye pazarına ne zaman gireceğini sorması üzerine Tahir, şu an için dizel araçlarla ilgili bir çalışmaları olmadığını ifade ederek, ''İlerde olacak çünkü Türkiye dizel odaklı bir market oldu'' dedi.


Tahir, daha düşük yakıt tüketimine sahip araç üretimi konusunda yöneltilen bir soruyu yanıtlarken, bu konuda Lotus teknolojisinden yararlandıklarını, emisyon miktarını az tutarak çevre dostu motorlar üretmeye çalıştıklarını kaydederek, yeni modellerin mevcut modellerle kıyaslandığında yakıt tüketimlerinin daha düşük olacağını anlattı.


Bir gazetecinin islami araç üretmek konusunda daha önce yaptığı açıklamaları hatırlatması üzerine Tahir, bu konuda ciddi yanlış anlamalar olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:


''Bu araç sadece İslam ülkelerine yönelik bir araç değil. Normalde diğer ülkelere nasıl araç üretiliyorsa aynı şekilde üretilecek bir araç ve her yere satılacak. Basında biraz abartıldı. Çeşitli islam ülkelerinin bir araya gelmesi ve ortak yatırım yapmasıyla ilgili bir durum söz konusu. Bu konuda Proton firmasından danışmanlık istediler. Biz de bu danışmanlığı müslüman bir ülkede böyle bir araç üretilmesi için seve seve vermeye hazırız. Neticede biraz da ülke başkanlarının vereceği bir karar bu.''

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler