YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sürücülerin olmazsa olmazları...
Sürücülerin olmazsa olmazları...
13 Aralık 2011 12:36
Gelişen teknolojiye ayak uyduran otomotiv sektörü ürettikleri araçların özelliklerini ve donanımlarını en üst seviyeye çıkardı. Sıfır kilometre otomobillerde sürücüler en çok ABS fren sistemi, klima ve hava yastığı gibi özelliklere dikkat ediyor.

Sıfır kilometre araç satın alırken, düşük fiyat ve donanıma dikkat eden sürücülerin, araçlarda en çok, klima, ABS fren sistemi ve hava yastığının bulunmasını önemsediği bildirildi

Gelişen teknolojiyle birlikte, ürettikleri araçların donanımlarını ve özelliklerini çoğaltan ve farklılaştıran otomotiv sektörü, kullanıcıların tercihini zorluyor.

Klima, ABS fren sistemi ve hava yastığı gibi özellikler, ilk kullanımlarından bu yana uzun yıllar geçmesine karşın hala önemini koruyor. Sıfır kilometre araç satın almak isteyen kullanıcılar, önce klima, ABS fren sistemi ve hava yastığını soruyor, sonra diğer donanıma bakıyor. Özellikle yılın son dönemindeki kampanyaları fırsat bilen müşteriler, en iyi donanıma sahip aracı, en uygun fiyata almanın hesabını yapıyor.

Çanakkale'deki Fiat Ana Bayisi Miller Oto Pazarlama Müdürü Filiz Biçen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kullanıcı portföyünün, kültür, yaş, eğitim ve arayışlara göre oluştuğunu söyledi.

Müşterilerinin özellikle son bir kaç yıldır, satın almak istedikleri binek ya da ticari araçlarda klima, ABS ve hava yastığı gibi özelliklere önem verdiklerini belirten Biçen, günümüzde de bu özelliklerin aranır durumda olduğunu bildirdi. Bu üç özelliği 'olmazsa olmaz' diye nitelendirdiklerini dile getiren Biçen, şöyle devam etti: ''Bu durum, araç segmentine ve müşteri sınıfına göre de ayrım gösteriyor. Genellikle güven açısından, sağlam, konforlu, donanımı yüksek, fonksiyonel özelliğe sahip, iç hacmi geniş, bagaj hacmi yüksek araçlar aranıyor. Tabii sıfır kilometre araç almak aslında müşterinin arayışlarına göre değişen bir durum aslında. Örneğin geniş ailesi olan bir müşteriniz var, haliyle geniş bir araç arıyor, biz de onun arayışı kapsamında araçlar sunuyoruz. Özellikle 30-35 yaş arası olan müşterilerimiz biraz daha düz çizgili modellere yöneliyor. Her kullanıcı profilinde her ne olursa olsun, mutlaka olması gereken ve aranan ortak özellikler ise klima, ABS ve hava yastığı. Piyasadaki her aracın müşterisi ayrıdır. Yaşa göre, statüsüne göre, yaşadığı kente göre ve almış olduğu kültüre göre araçların müşterilerini ayırabiliriz.''

Ford Arslanlar Otomotiv Satış Müdürü Aydın Uygun da müşterilerin en çok konfor ve güvenlik özelliklerini aradığını ifade etti.

Sıfır araç alacak müşterilere sundukları ürünlerde önceden sadece klima ve ABS gibi bir iki özelliği sıralarken, şu anda sadece klimada bile 3-4 seçenek sunabildiklerini belirten Uygun, şöyle dedi:

''Müşteriler özellikle binek araçlarda konfor ve güvenlik özelliklerini arıyor. ABS, EBD, ESR, yokuş kalkış desteği ve dinamik tork kontrol sistemi dediğimiz özellikler müşterilere sunulan birkaç özellik arasında. Ağırlıklı olarak aranan özellik ise konfor ve güvenlik. Örneğin yeni araçlarımızda sunulan otomatik park sistemi yoğun talep gören bir ürün oldu. Özellikle bayan sürücüler tarafından yoğun ilgi gören bu özellik satışlara etki ediyor. Araçlarda donanım özellikleri arttıkça daha fazla talep görüyor. Siz özelliği ne kadar çok tutarsanız, müşteri de o kadar beğeniyor ve satın almak istiyor. Önceden müşterilerimize günün şartlarına göre en önemli özellikler olan klima ve ABS'yi sunardık. Şimdi klima bile çift taraflı, bölgesel, iklimsel ve otomatik olarak en az 3-4 sınıfa girdi.''

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler