YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyal olanların beyninin bazı bölümleri daha büyük
Sosyal olanların beyninin bazı bölümleri daha büyük
13 Kasım 2013 15:32
Çok arkadaşı olanların beyninin bazı bölümlerinin daha büyük olduğu ve daha iyi bağlantı kurduğu belirlendi.

Oxford Üniversitesi'nden bilim adamları, araştırmaya katılanlara geçen ay kaç arkadaşıyla buluştuğunu, telefonda konuştuğunu ya da kaçına elektronik posta gönderdiğini sordu ve bu kişilerin beyin görüntülerini inceledi.

Katılımcıların ortalama 20 arkadaşıyla görüştüğü ancak bazılarının 40'dan fazla arkadaşıyla bir araya geldiği belirtildi.

Görüntüler, dışa dönük olanların beyninin yaklaşık 6 bölgesinin daha büyük olduğunu, ayrıca arkadaş sayısı attıkça bu bölgelerin de büyüdüğünü gösterdi.

Ayrıca, sosyal kişilerde bazı bölgeler arasındaki bağlantının daha güçlü olduğu belirlendi.

Sosyal durumlarda beynin nasıl tepki verdiğini anlamanın otizm, şizofreni ve benzer hastalıkların tedavisine ışık tutabileceğini belirten bilim adamları, ancak sonuçların, sosyal kişilerin beyninin daha büyük olduğunu göstermediğini, sosyalleşmede kullanılmayan bölgelerin küçüldüğünü de vurguladı.

 

AA

FARKINDA OLMADAN TIBTA DEVRİM YAPMAK
 // DÜNYANIN EN BÜYÜK BEYİNLİ ADAMI
''arkadaşlar çoğaldıkça, o bölgenin daha çok büyüdüğü'' asıl hazine, bu cümlede yatıyor. Demek ki beynimiz, yeni beyin üretebiliyor. Bu da demek oluyor ki bırakın zettabayt'ı, trilyonlarca yottabayt' kapasitesi var....
13 Kasım 2013 Çarşamba 17:04
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler