YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyal medya siteleri depresyona sokuyor
Sosyal medya siteleri depresyona sokuyor
10 Ağustos 2015 16:42
Kanada'da yapılan araştırmaya göre, günde 2 saatten fazla bir zamanı sosyal medya sitelerinde geçiren kişiler depresyona giriyor.

2013 yılında başlayan ve sonuçları 'Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking'de yayınlanan bir çalışmaya göre, sosyal medyanın mental rahatsızlıklar ile bağlantısı olabilir.

Kanada'da 750 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, zamanının büyük bir bölümünü Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında harcayan gençlerde depresyon gibi mental problemlerin görülme riski, zamanının çoğunu bu platformlarda harcamayan yaşıtlarına oranla oldukça fazla.

Araştırmacıların çözüm önerileri ilginç

Araştırmacıların sosyal medyanın kullanımı için ortaya attığı sınır günde ortalama 2 saat. Bu sürenin üzerine çıkan genç kullanıcılarda ise riskin arttığının altı çiziliyor. Bu durumun gençler arasında oldukça yaygın olduğunu belirten araştırmacıların çözüm önerisi bir hayli ilginç.

Gençlerin bu platformda geçirdiği zamanın azaltılması ve yardım edilmesi için sağlık kuruluşlarının da sosyal medyada etkin olması gerektiği belirtiliyor. Başka bir deyişle, gençlerin bu platformlarda geçirdiği zamanı azaltmak için yine bu platformlar üzerinden yardım almaları öneriliyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler