YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyal medya devinden bir yenilik daha
Sosyal medya devinden bir yenilik daha
27 Eylül 2015 09:45
Facebook yeniliklerine bir yenisi daha eklendi! İlk olarak Facebook’u F8 geliştirici konferansı kapsamında gündeme getirilen “360 derece video izleme” özelliği an itibariyle kullanılabilir durumda olduğu gelen haberler arasında.

Facebook’un resmi blog sayfasında resmi olarak duyurulan yeni özellik, masaüstü ve mobil platformlarda bundan böyle çalışıyor olacak. Yani bilgisayarınız üzerinden Facebook’a girerek 360 derece video izlemeniz mümkün. Facebook’un Oculus VR’ı satın aldıktan sonra böyle bir hamle yapması, sanal gerçeklik üzerinde çalışmalara devam ettiğinin en büyük göstergesi.

Mobil tarafta ise şimdilik sadece Android destekleniyor. iOS için gereken güncellemenin önümüzdeki aylarda yayınlanacağı duyuruldu.

Tıpkı YouTube’da olduğu gibi benzer bir altyapıya sahip olan Facebook 360 derece video özelliğinden faydalanmak için masaüstü platformlarda fare imlecini kullanmak, mobil platformlarda ise parmak ile kaydırma hareketi yapmak gerekiyor. Video içerisinde gezinme etkisi yaratan bu özelliğin ilerleyen dönemlerde Oculus Rift ile birlikte kullanılabileceği gündemde.

 

AKŞAM

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler