YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sony Xperia Z5 Compact serisi bu özelliklerle efsane olabilir mi?
Sony Xperia Z5 Compact serisi bu özelliklerle efsane olabilir mi?
04 Eylül 2015 08:36
Sony efsan olmaya aday Xperia Z5 serisi yeni akıllısını ilk defa IFA 2015'da ilk olarak görücüye çıkardı. Sony Xperia Z5 Compact serisinin tüm detayları ve hatları da ortaya çıkmış oldu. İncelemek ve bakmak gerekirse Xperia Z5 artıları neler, eksileri nel

Sony, "ufak" modellerinde işlem gücünden kısmayan tek üretici olsa da, Sony Xperia Compact serisi bugüne kadar hak ettiği ilgiyi görmedi.

Bu telefon dünyada bir ilk

SONY XPERIA Z5 Sony'nin en yeni akıllı telefonu Xperia Z5 ilk defa IFA 2015 fuarında sahneye çıktı. Telefonun ekranı 5.2 inç büyüklüğünde; IPS panel ve Full HD çözünürlük sunuyor. Snapdragon 810 işlemciden kuvvet meydan ve 3 GB RAM kullanan Xperia Z5, Android Lollipop işletim sistemiyle geliyor. 23 MEGAPIKSEL KAMERA Telefonun kamerası, 23 megapiksel çözünürlüğe sahip. Daha önemlisi ise süratli bir otofokus özelliği sunması. Bu sayede Xperia Z5, şu an için piyasanın en süratli otofokus özelliğine sahip telefonu olma özelliğini taşıyor. Cihazın ön yüzünde ise 5.1 MP kamera bulunuyor.

Sony Xperia Z5 Compact'ta öbür Z5'lere kıyasla birkaç fark mevcut: Gövdede kullanılan maddeler, 4,6 inç'lik 720p ekran, 2GB RAM ve 16GB depolama alanı (Xperia Z5 ve Z5 Premium'da 3GB RAM ve 32GB depolama alanı mevcut). Bu farklar göz ardı edilebilse de tek mesele, 16GB'lık dar depolama alanı gibi görünüyor. Piyasadaki oldukça büyük uygulamalar, bu alanın hızlıca tükenmesine yol açabilir. Bilhassa de Xperia Z5 Compact'ın Snapdragon 810 yonga setiyle geldiğini ve kullanıcıların telefonu tam kapasite kullanmak isteyeceklerini düşünürsek, 16GB'lık depolama alanı çabuk tükenebilir.

Ancak bu tavizlerin Z5 Compact'ın fiyatını daha müsait hale getireceğini, vesilesiyle onu çok daha çekici kılabileceğini unutmamak gerekiyor.

Sony Xperia Z5 Compact, tuhaf, hatta tuhaf bir tasarıma sahip. Z3 Compact'ın saydam çerçevesine yer vermeyen telefon, öbür Z5 telefonlarındaki gibi metalik kenarlara ve kazınmış Xperia logosuna sahip. Cihaz selefinden daha kalın değil ancak kenarlarındaki çerçevenin büyümüş olması, onu daha hantal bir hale getirmiş.

Cihazın dış yüzeyinde kullanılan malzemenin öbür Xperia Z5'ler kadar üst kalitede olmaması üzücü, ancak Sony'nin Z5 Compact'ın fiyatını düşük tutmaya çalıştığını hatırlamamız gerekiyor.

Bu arada Xperia Z5 Compact'ı elimizde tuttuğumuzda, taraf taraftaki microSD ve SIM slotlarının biraz dışa taşmış olması, tutuş hissinizi bir miktar etkiliyor. Bunların sadece ön-üretime has meseleler olmasını umuyoruz.

Sony Xperia Z5, göz kırpmadan birkaç kat yüksek hıza sahip 4K kalitede video çeken kamerasıyla IFA'da boy gösteriyor. Uçanı kaçanı kaçırmayan yeni telefon, ekimde teknoloji tutkunlarıyla buluşacak

Akıllı telefona kamera ve ekran konusundaki uzmanlığını aktaran Sony, Xperia Z5'i IFA Fuarı öncesi görücüye çıkardı. Yeni kameranın en dikkat çekici özelliği ise 0.03 saniyelik hedefe odaklanma hızı ve 4K çekim kalitesi meydana geldi. Xperia Z5, göz kırpmadan (ortalama 0.1 - 0.4 s) daha süratli olan otomatik odaklama özelliği sayesinde fırlatılan frizbiyi, havuza atlayan çocukları bile yakalayabiliyor. Sony tasarım ekibi bu modelde belli ki en çok, ışığın yetersiz olduğu ortamlardaki çekim kalitesi üzerinde çalışmış. 23MP Exmor RS sensörü fotoğraflarda minimum kalite kaybı sunarken 5x net görüntü yakınlaştırma özelliğiyle de dikkat çekiyor. Xperia Z5 Compact ise aynı teknolojiyle rahat taşınabilirlik konforunu bir arada sunuyor.

 

CHIP

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler