YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sony Xperia S görücüye çıktı
Sony Xperia S görücüye çıktı
12 Ocak 2012 08:09
Sony'nin 'Xperia S', farklı ve gelişmiş özellikleriyle telefon pazarında yerini aldı.

Xperia NXT serisi ile Android telefon dünyasına hızlı bir giriş yapan Sony'nin ilk ürünü Xperia S, görücüye çıktı.

Çift çekirdekli işlemcili Xperia S, televizyondan tablete hemen tüm elektronik cihazlara bağlanabiliyor. 12 megapiksel kamerası ve fotoğraf çekimini hızlandıran 1.5 Ghz çift çekirdekli işlemcisiyle telefon, bekleme modundan 1,5 saniye gibi kısa bir sürede çıkarak çekim yapabiliyor.

Tek tuşla çok iş

Telefon, kablosuz ağ bağlantısı ile fotoğrafların tek tuşla internet üzerinden paylaşılmasını sağladığı gibi NFC (yakın alan iletişim) teknolojisi ile kullanıcıların telefonları arasında resim, belge ve şarkı paylaşmasına da izin veriyor. Cihaz 2012'nin ilk çeyreğinde Android 2.3 Gingerbread işletim sistemiyle satışa sunulacak ve yılın ikinci yarısında Android 4.0 IceCreamSandwich sürümüne güncellenebilecek.

Masaüstü dünyası değişiyor

Lenovo, masaüstü pazarına ilginç cihazlarla girecek. 'Hepsi bir arada' masaüstü bilgisayar kategorisinde 'IdeaCentre A720'yi hayata geçiren şirket, kullanıcılara bilgisayar ve TV keyfini aynı anda yaşatmayı planlıyor.

Çerçevesiz 27 inç

Yeni bilgisayar, sadece 24.5 milim kalınlığındaki çerçevesiz ekranıyla 'All-in-One' kategorisinin dünyadaki en ince modeli. 27 inç büyüklüğündeki ekran, yüksek çözünürlük desteği sunduğu gibi çoklu dokunmatik özelliklere de sahip. Daha net bir görüntü için 10 noktaya duyarlı olan bu ekranın açısını 5 dereceden 90 dereceye kadar değiştirmek ve böylece yüksek kalitede film izlemek mümkün.

Ekrana fazla yaklaşana uyarı

Intel Core i7 işlemci ve NVIDIA GeForce grafik teknolojilerine sahip ürün, göz koruma sistemiyle ekrana fazla yakınlaşıldığında uyarıyor. 8 GB bellek, 1TB kapasiteli disk, Wi-fi, Bluetooth, DVDokuyucu  gibi özelliklere sahip A720,  TV kumandası, kulaklık ve mikrofon gibi donanımlarıyla birlikte pazardaki yerini alacak.

Uzaktan eğitimde bütçe yetersiz

Uzaktan eğitimle, özellikle engelli vatandaşlar ve mahkumlar tekrar hayata kazandırılacak. Konuyla ilgili bilgi veren ISUZEM Müdürü Prof. Dr. Alper Cihan, kamuoyunda bu alana yatırımın sadece para kazanmak için yapıldığının düşünüldüğünü, ancak bunun yanlış olduğunu söyledi. Cihan, şöyle devam etti:

30'dan fazla üniversite

"Türkiye'de uzaktan eğitim veren 30'u aşkın üniversite var. Ancak bu girişim sorunları da beraberinde getirdi. Buna uzaktan eğitim diyoruz ama bu bir öğretim teknolojisi... Daha kolay öğrenilebilen içerikler hazırlamak bu şekilde gelişiyor. Teknolojik üstünlüğü koruyabilen bir öğretim yöntemi; öğrenci şifresiyle sisteme girerek ders notlarına ulaşıp, öğretmen ile iletişime geçebiliyor. Uzaktan eğitimde öğretim elemanı sunum yapmak zorunda. Ancak bu hizmetlerin üniversiteye verilen bütçede yeri yok."

Google bilgisayardan dışarı çıktı

Yazılım olarak hemen tüm bilgisayar ve akıllı telefonlarda yerini alan Google, artık televizyon olarak da satılmaya başlıyor. İçinde Google'ın Android işletim sistemi bulunacak olan televizyon, 3 boyutlu film gösterimi ve akıllı televizyon uygulamalarıyla Google'ı bir araya getiriyor.

LG ve Sony atakta

Arama, sosyal ağ ve TV fonksiyonlarının eş zamanlı olarak yürütüldüğü çoklu görevlendirme de yapılabilen cihazda, LG'nin 'Sihirli Kumandası'nın kullanıcı dostu özellikleri QWERTY klavye ile birleşiyor. Sony ise Google TV Platformu'nda çalışan yeni Ağ Medya OynatıcıNSZ-GS7'yi görücüye çıkardı.

İnternette dolaş

Kullanıcılar HDMI üzerinden televizyonlarına bağlandıkları bu cihazlarla, HD TV yayınlarını kusursuz şekilde izleyebiliyor, uygulamalardan yararlanabiliyor ve internette dolaşabiliyor. Yeni uzaktan kumandada, bir touch, alttan aydınlatmalı tam klavye, sesli arama için mikrofon ile kolay ve sezgisel kullanımı mümkün kılan, oyunlarla uyumlu üç eksenli hareket algılayıcısı bulunuyor.

Kompakt ve güçlü

Canon, 35x ultra geniş açılı zum özellikli lens ile tam elle kontrol ve Full HD film çekimini birleştiren PowerShot SX40 HS'i satışa sundu. DSLR'nin esnekliği ve kontrol yeteneği ile geniş odak aralığının çok yönlülüğünü kompakt bir gövdede bir araya getiren cihaz, DIGIC 5 görüntü işlemcisine sahip.

Güçlü 'telefoto'

Full HD film çekimini destekleyen fotoğraf makinesi, 24 mm ultra geniş açıya kadar çıkarak 840 mm'lik maksimum telefoto aralığı sağlıyor.

'Tripod'a gerek yok

12,1 Mega piksel CMOS sensörü ile yeni görüntü işlemcisi sayesinde tüm ISO seviyelerinde yüzde 75'e kadar daha az gürültü oluşturuyor. Tripod veya flaş kullanmaya gerek kalmadan daha doğal, bulanık olmayan sonuçlar ortaya koyuyor.

Bugün

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler