YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sony Cybershot S750 yüzünüzü tanıyabiliyor
Sony Cybershot S750 yüzünüzü tanıyabiliyor
16 Şubat 2008 14:19
Sony Cybershot S750 yüzünüzü tanıyabiliyor

3x optik zoom'lu lens ve 8,1 efektif megapiksel yüksek çözünürlük ile seri'nin en üst modeli olan Cyber-shot S780, A3 boyutlu baskılarda bile ayrıntı açısından zengin fotoğraflar üretiyor. Seri'nin diğer bir modeli olan Cyber-shot S750 ise 7,2 efektif megapiksel çözünürlük sunuyor.


Her iki fotoğraf makinesi de Yüz Tanıma Teknolojisi'ni (Face Detection) barındırıyor. 3 kişiye kadar yüz takibi yapan "Yüz Tanıma Teknolojisi", bozuk çekim riski olmadan harika portre fotoğraflar çekilmesine olanak tanıyor. Seri modellerinde aynı zamanda pozlama, flaş ve diğer ayarlar da otomatik olarak yapılıyor.


Yeni S Serisi modellerinde S780 ve S750'de standart alkalin piller yerine yüksek kapasiteli Sony lityum iyon pil kullanılıyor. Bu sayede yeni modeller önceki S Serisi fotoğraf makinelerine göre daha ince ve hafif tasarımlarıyla göz dolduruyor. Ayrıca bu ince hatlı piller, cepte ya da çantada yedekleri taşındığında da daha az yer kaplıyor.


Yeni Cyber-shot S780 ve S750, düşük aydınlatma koşullarında veya bulutlu bir havada flaştan yardım almayı gerektirmeden net, bulanıklıktan arındırılmış fotoğraflar çekmeye olanak sağlıyor.


Yüksek hassasiyet modu (High Sensitivity) seçildiğinde hassaslık ISO 1250'ye çıkıyor. Bu da hareketli nesnelerde bile kamera sallanması riskini azaltarak hızlı obtüratör sürelerinde çekime olanak tanıyor. Yeni çok noktalı otomatik netleme modu, nesneler hareketliyken bile keskin ve doğru odaklanmış görüntüler elde edilmesine olanak tanıyor.


Yeni Cyber-shot S Serisi modelleri S780 ve S750, yüksek çözünürlüklü 2,5inç LCD ekranları ile çekimleri düzenleyip görüntülerken olduğu kadar menüleri ve fotoğraf makinesi ayarlarını okurken de büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. Geniş izleme açısı ile fotoğrafları net bir şekilde paylaşırken sadece bir tuşa basarak "oynatma modu"na geçilerek, çekim sırasında fotoğrafların hızlı ve kolay bir şekilde kontrol edilmesi de sağlanıyor.


Modellerde ayıca fotoğraf parlaklığını grafik biçiminde gösteren bir de ekran üstü Histogram modu bulunuyor. Bu sayede ince pozlandırma ayarları en iyi şekilde yapılabiliyor.


Modellerde; flaş, makro ve kendinden zamanlayıcı ayarları gibi kullanışlı gösterge fonksiyonları ile ekran tavsiyesi özelliği bulunuyor. Bu sayede giriş seviyesindeki fotoğrafçılar kolaylıkla makineyi yöneterek canlı, net fotoğraflar çekebiliyor. Ayrıca "Shooting Mode" kadranı doğru ayarlar yapılmasına olanak tanıyor.


Her iki fotoğraf makinesi de yeni başlayanlara tercih edilen baskı boyutuna ve bellek alanına göre optimum fotoğraf boyutunu seçme konusunda da yardımcı oluyor.


Yeni Cyber-shot S750 ve S780 modelleri Mart 2008'den itibaren raflardaki yerini almaya başlayacak.


Teknik Özellikler:


DSC-S780 ve DSC-S750 Teknik Özellikleri


Cyber-shot S780


" 8,1 efektif megapiksel


" 3x optik zoom'lu lens


" 2,5 inç LCD ekran


" Yüz Tanıma Teknolojisi


" Kompakt, ergonomik gövde


" ISO 1250 (maks.)


" Gümüş renk


Cyber-shot S750


" 7,2 efektif megapiksel


" 3x optik zoom'lu lens


" 2,5 inç LCD ekran


" Yüz Tanıma Teknolojisi


" Kompakt, ergonomik gövde


" ISO 1200 (maks.)


" Gümüş renk

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler