YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Skype'a iddialı rakip: MegaChat
Skype'a iddialı rakip: MegaChat
23 Ocak 2015 13:28
ABD ile yıllardır telif hakkı mücadelesi veren Kim Dotcom, Skype'a rakip olacak yeni bir hizmet sundu. MegaChat adı verilen hizmet, tüm görüşmeleri şifreliyor.

Telif haklarını ihlal ettiği suçlamasıyla kapatılan Megaupload sitesi nedeniyle 2012'den bu yana ABD hükümetiyle davalık olan ve internet aktivistliğine soyunan Kim Dotcom, Skype'a rakip oldu. Dotcom, tarayıcı üzerinden çalıştırılan ve tüm video ve ses içeriğini şifreleyen MegaChat adında görüntülü sohbet hizmeti sundu.

Dotcom, Megaupload'un kapatılmasından sonra yine içeriği şifrelenerek gizli tutulan Mega adında yeni bir dosya paylaşım sitesi açmıştı. Twitter hesabından MegaChat hakkında bilgi veren Dotcom, uygulamayı 'SkypeKiller' hashtag'i ile duyurdu. Dotcom, uygulamanın beta versiyonunun denendiğini, metinli yazışma ve video konferans özelliklerinin de ekleneceğini belirtti. Dotcom, beta versiyonunda sesli veya video görüntülü sohbet imkanı veren hizmetin içeriğini tamamen şifrelediğini ifade etti.

Skype'a iddialı rakip

Mega üyesi olanların sayfadaki kullanıcı adı ve şifreleriyle kullanabilecekleri MegaChat, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) skandalının ardından gizlilik konusunda eleştirilere maruz kalan Microsoft'u sıkıntıya düşürebilir.

Edward Snowden'ın Temmuz 2013'te ifşa ettiği belgelerde, NSA'in Prism programı altında Skype'taki videolu görüşmelerin toplandığı iddia edilmiş, ayrıca Google, Apple, Facebook ve Yahoo'dan da bilgi elde edildiği belirtilmişti.MegaChat, gizlilik konusunda güvenilir olduğunu kanıtlarsa Skype'a rakip olabilecek bir hizmet olarak görülüyor.

Yaşadığı Yeni Zelanda'da çıkış yasağı konulan Kim Dotcom, ABD'ye iade edilip edilmeyeceğine karar verilecek davanın görülmesi için beklerken birçok diğer davada haklarını geri kazanmaya çalışıyor.

 

AL JAZEERA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler