YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Skandal teknoloji devi Samdung'a da sıçradı
Skandal teknoloji devi Samdung'a da sıçradı
02 Ekim 2015 10:45
Karbon emisyon ölçümlerinde hile yaptığı ortaya çıkan Volkswagen’in ardından benzer suçlama ile Samsung da karşı karşıya kaldı.

Guardian’da yer alan habere göre, Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Avrupa’da piyasaya süreceği televizyonların testlerinde, ürünlerinin dünya standartlarından daha az elektrik tükettiği ortaya çıktı.

Bu durum, Samsung’un Volkswagen gibi testleri geçmek için hile yapıp yapmadığı sorusunu akıllara getirdi. Avrupa Komisyonu enerji tasarrufu kurallarını daha da katılaştıracağını belirterek bu iddiaları soruşturacağını duyurdu.
 
Samsung bu iddiaları şiddetle reddediyor. Samsung, kullandığı “motion lighting” teknolojisi ile televizyonlardaki ekran parlaklığını azalttıklarını, bu yüzden daha az enerji kullandıklarını belirtti.
 
Otomotiv devi Volkswagen, ABD’de sattığı dizel araçlara yüklediği bir yazılımla, araçların karbon emisyonunu düşük gösterdiği ortaya çıkmıştı. Skandalın ardından Volkswagen’in CEO’su Martin Winterkorn istifa etmiş, şirket 11 milyon aracını geri çağırmıştı.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler