YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siri'nin sesinin kime ait olduğu ortaya çıktı
Siri'nin sesinin kime ait olduğu ortaya çıktı
14 Nisan 2015 22:53
Siri'ye ses verenin radyocu ve ses uzmanı Yelda Uğurlu olduğu öğrenildi.

Türkiye'den en çok konuşulan kadın, Siri. Siri'nin kim olduğu çok merak ediliyordu. Siri'ye ses verenin kim olduğu ortaya çıktı. Radyocu ve ses uzmanı Yelda Uğurlu, Siri'ye tam üç sene önce hayat verdi.

Apple'ın 8 Nisan'da yayınladığı iOS 8.3 güncellemesi ile iPhone'lara Türkçe Siri geldi. Neredeyse herkes Siri'ye soru sormakla meşgul. Yelda Uğurlu, Siri'ye ses verdiğinde ne için kullanılacağını bilmiyordu. Bir arkadaşının teklifi üzerine Siri'ye ses veren Uğurlu, dört hafta boyunca seslendirme yaptı. Sesi ise 7 ay boyunca analiz edildi.

Uğurlu, kendisine seslendirme sırasında "İnsan gibi konuşma, biraz robotlaş" dediklerini belirtti. Seslendirme uzun sürünce sıkıldığını ve uykusunun geldiğini hatta belinin tutulduğunu belirten Yelda Uğurlu, tüm bunların karşılığında ise çok para almadığını söyledi. Bir de uyardı; ''Lütfen Siri'ye küfür etmeyin.''

Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temur'a röportaj veren Yelda Uğurlu "Teklif Apple'dan gelmedi. Bir arkadaşım seslendirme şirketinin iki kadın sesi aradığını söyledi. Sesli demo göndermem için beni 15 dakikada bir arıyordu. Ben pek istekli değildim ama sonra kabul ettim." dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti;

"Siri olduğumu güncelleme ile öğrendim"

"Siri olduğumu Çarşamba günü Türkçe Siri güncellemesi ile öğrendim. Bir arkadaşım beni arayarak “Siri'nin sesi senin sesine ne kadar çok benziyor” dedi.

"Kimliğimin açık olmasından endişe ettim"

İlk başlarda çok heyecanlandım. Ancak sonra biraz korkmaya başladım. Çünkü Google'dan arama yaptığımda insanların bel altı konuştuklarını gördüm. Bir an kimliğimin açık olmasından endişe ettim.

"Seslendirmeyi üç yıl önce yaptım"

Ben bu seslendirmeyi 3 yıl önce yaptım. Bana sesimin metroda ve uçakta kullanılacağını söylediler. Ancak Siri'de duyunca olayın boyutunu anladım.

"4 hasta boyunca seslendirme yaptım"

Önce bir sözleşme imzaladık. Uzun bir sözleşme. Bazı maddelerini hatırlamıyorum bile. 4 hafta boyunca seslendirme yaptım. Harf harf okudum. Cümleleri yanlış ve doğru şekilde okudum. 6-7 ay boyunca benim sesim analiz edilmiş. Çok yoğundu. Aynı saatte başladık ve hep aynı saatte bitti. Hayatımın en sıkıcı konuşmasıydı. Uykum geliyordu, belim tutuluyordu."

"Benden duygusuz olmamı istediler"

Uğurlu, "Sizce sesiniz çok duygusuz değil mi?" sorusuna "Zaten benden de bunu istediler. Zaman zaman beni “Yelda insan oluyorsun” diye uyardılar." yanıtını verdi.

"Çok para almadım"

Çok para almadığını söyleyen Uğurlu "Sözleşmeye göre miktarı söyleyemem ama çok olmadığı kesin. İçeriğini zaten bilmiyordum. Sözleşmede 5 yıl boyunca hiç bir bilişim firmasına seslendirme yapamayacağım maddesi bulunuyor.

"iphone 4 kullanıyordum"

Ben iPhone kullanıyorum ama bende iPhone 4 var. iPhone 4'de ise güncelleme yapılamadığı için malesef Türkçe Siri yok . Hemen dinledim “evet bu benim” dedim."
Röportajı kaynağından okumak için tıklayın..

 

TÜRKİYE GAZETESİ

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler