YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıfır otoda müthiş kampanya
Sıfır otoda müthiş kampanya
10 Ağustos 2009 12:24
Hangi model otomobillerde indirim var?

Otomotiv piyasasında ağustos ayıyla birlikte son yılların en sorunsuz ‘model yılı değişimi' yaşanıyor.


Geçmiş yıllarda bazı firmalar için ‘stok' nedeniyle sorun olan model yılı geçişi, bu yıl çok daha kolay oldu. 16 Mart-16 Haziran dönemini kapsayan birinci ÖTV indirimi döneminde satışların zirve yapmasıyla otomotivde stoklar eridi.


Birçok firma 2009 model araç stokunu tüketirken, piyasa genelinde bu ay başından itibaren 2010 model araçların satışı başladı. Fiat 2009 model araçlarının tamamını satarken, Ford yetkili satıcılarında 1-2 adetle ifade edilebilecek sayıda kaldı. Peugeot bayi teşkilatında 80-85 adet kaldığı ifade ediliyor.


KALAN 2009'LAR İNDİRİMLİ


Renault'da da çok az kaldığı belirtilen 2009 modeller indirimli satılıyor. Megane Sedan'da 1.250 TL, Symbol'de 750 TL, Megane HB'de 750 TL, Clio HB'de 750 TL, Laguna Coupe'de 1.500 Euro indirim uygulanıyor. Volskwagen'de bayi teşkilatında 200 civarında, Audi'de ise 20 adet kadar 2009 model otomobil kaldı. Citroen yetkilileri ise 2009 model olarak ellerinde sadece 1 adet en üst model olan C5 Exclusive'in kaldığını, bu modelde de 3 bin 750 TL indirim yapıldığını kaydettiler.


Konuyu değerlendiren GM Türkiye Dış İlişkiler Direktörü Sinan Ulusoy, model yılı değişim sürecinin ÖTV indiriminden olumlu etkilenen konulardan biri olduğunu belirterek “2009 yılında bu hiç bir otomotiv firması için gündem maddesi degil. Geçtiğimiz yıllarda bu konu bazı firmalar için sorun olarak gündeme gelebiliyordu. Opel markamızla hemen hemen eylül ayına kadar bir sonraki model yılı ile satış yapmıyoruz. Buradan hareketle elimizde 2009 model araç kaldı demek yanlış olur. Chevrolet markamızda da şu an pazarda olan tüm araçlarımız 2010 model” dedi. 2009 yılının gerçekten ilginç bir yıl olarak dikkat çektiğini belirten Ulusoy “ÖTV indirimi öncesine kadarki süreçte yoğun bir durgunluk tecrübe ettik. Hemen ardından ÖTV indiriminin başladığı günden itibaren satacak araç bulmakta zorlandık. İlk altı ayın şeklini, stoklarında daha fazla araç bulunduran ve daha hızlı araç getirebilen şirketler belirledi” diye konuştu. ÖTV indiriminin sektör açısından en önemli olumlu etkilerinden birinin bayi örgütlerinin rahat nefes alması olduğuna dikkat çeken Ulusoy, şunları söyledi: “İstisnasız tüm marka bayilikleri benzer problemlerden ötürü çok zor durumdaydılar. Bazi bayilikler çok basit gibi gözüken gider kalemlerini dahi karşılamakta sıkıntı içindeydi. Satışların canlanmasına paralel rahat nefes aldılar.”


‘Model yılı'nın üretim tarihi ile ilgisi yok


Model yılı, karayolu taşıtının kayıt ve tescilinde kayda alınan bir veri olarak tanımlanıyor. Bu veri, kayıt ve tescile esas olan ve aracın satışı sırasında düzenlenen ticari faturasında yer alıyor. Türkiye'de yasal olarak ‘uygunluk belgesi' tarihi 1 Haziran tarihinden sonra olması ve aracın trafiğe ‘kayıt ve tescilleri' 1 Agustos tarihinden sonra yapılması şartıyla araç bir sonraki yılın modeli olarak tanımlanıyor. Yani ‘model yılı'nın aracın üretim tarihiyle ilgisi bulunmuyor. Türkiye'de model yılı tanımlaması firmadan firmaya farklılıklar gösterebiliyor. Söz gelimi Opel bir üst ‘model yılı' tanımlamasına eylül ayında geçiyor.


Stoklar bitiyor


Ford Otomotiv Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner de “Yaptığımız kampanyalarla stoklarımızda bulunan 2009 model yılı araçları büyük oranda satışa çevirdik. Halen stoklarımızda sınırlı sayıda bulunan 2009 model yılı araçlarımıza ait çok cazip fiyat ve ödeme koşulları sunuyoruz. Bu araçlar oldukça sınırlı” diye konuştu.


Kampanyalar 2010 modellerde yoğunlaşıyor


Otomotiv firmaları birinci ÖTV indirimi döneminde minimuma inen kampanyaları yeniden hızlandırdı. Genellikle bir önceki model yılına ait araçlara yönelik kampanyaların yaygın olduğu ağustos ayı bu yıl farklı bir görünüm sergiliyor. Firmalar ikinci ÖTV indirimi döneminde yavaşlayan satışları canlandırmak için kampanyalarını ağırlıklı olarak ‘2009 fiyatına 2010 model otomobiller' üzerine kurmuş durumda. Bazı kampanya bilgileri şöyle:


Ford, 2010 model Focus benzinli ve Ford Focus Titanium dizel modellerinin ÖTV farkını ödüyor. 26 bin 25 TL'den başlayan fiyatlarla satılan Transit Connect Kombi'de ise 10 bin TL'ye 10 ay yüzde 0 faiz sürüyor.


Fiat Doblo'da aylık 500 TL'den başlayan taksitlerle ödeme imkanı ağustosta da sürüyor. 19 bin 300 TL'den başlayan anahtar teslim satış fiyatına sahip 2010 model Fiat Doblo ailesinde 48 aya kadar varan vadeyle 25 bin TL'ye kadar kredi kullanılabiliyor. 5 bin 830 TL'lik peşinatla 17 bin 300 TL kredi 500 TL'lik taksitlerle geri ödenebiliyor.


Citroen'de ÖTV indirimiyle birlikte 2010 model C1'de 2 bin 478 TL, C3'te 3 bin 304 TL, C4 Picasso'da 5 bin 791 TL, C5'te 5 bin 258 TL fiyat avantajı sunuluyor.


Renault'nun ileri teslim kampanyasında, 31 Ağustos'a kadar peşinatını ödeyerek otomobilini ayırtan ve eylülde teslim alacak olan müşteriler vergi hariç bugünkü fiyatlarla otomobil alabilecek. Kampanya Symbol, Megane HB, Megane Coupe, Yeni Kangoo Multix ve Kangoo Multix Classic modellerini kapsıyor. Symbol 23 bin 50 TL, Megane HB 34 bin 600 TL ve Kangoo Multix Classic 21 bin 700 TL'den başlıyor.


Hyundai, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ‘taksi işletmeciliği' yapan filo müşterileri için fatura edilecek tutarın yüzde 100'üne kadar 3-48 aylık vadelerle ING Bank tarafından yüzde 1.42, İş Bankası ile de Accent Era ve Matrix almak isteyenler için 1-48 ay vadeli yüzde 1.39 baz oranı üzerinden kredi sunuyor.


Karsan, J9 Premier Maxi'ye 18 bin TL'ye 18 ay yüzde 0, Hyundai Truck HD Serisi'ne ise 15 bin TL'ye 15 ay yüzde 0 faiz imkanı sunuyor.


Star

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler