YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şiddet mağduru eşe "Dayakcell" devrede
Emniyet koruma kararı verilen mağdurlarda kullanılacak elektronik sistemleri belirledi.
Şiddet mağduru eşe "Dayakcell" devrede
18 Haziran 2012 / 08:42 Güncelleme: 18 Haziran 2012 / 08:43

Projeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı finanse edecek.

Şiddet mağduru kadınların korunacağı elektronik sistemler belli oldu. İlk etapta haklarında "çağrı" üzerine koruma kararı verilen 3 bin 40 kadın ile iki erkeğe panik butonu verilecek. Uygulamanın ikinci aşamasında elektronik bileklik ya da kelepçe devreye girecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun' kapsamında korumaya alınacak kadın ve erkeklerde kullanılacak elektronik sistemleri tespit etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na GSM hattı ile çalışan panik butonu, elektronik bileklik ve kelepçe cihazları önerildi.

FİNANSMANI BAKANLIK YAPACAK

Avusturya, İngiltere ve İspanya'da uygulanan sistemlerin Türkiye'de de kullanılması benimsendi. Elektronik koruma sistemleri konusunda Turkcell, Avea ve Vodafone yetkilileri EGM'ne sunum yaptı. İlk aşamada panik butonunun kullanılmasına karar verildi.

Panik butonu araç takip sistemlerinde kullanılan GPS cihazına benziyor. GSM şirketleri panik butonunu 100 dolara satacak ve sabit ücret için her ay 3 TL alacak. Projeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı finanse edecek. 'Elektronik Takip Sistemleri' yönetmeliğinde söz konusu cihazların nasıl kullanılacağı, kimler tarafından takılacağı ve verilecek eğitimler yer alacak. Aile Bakanlığı, mahkemelerin karar vermesinden sonra cihazları polislerin mağdurlara takmasını istiyor.

GSM ŞİRKETLERİ SPONSOR

Panik butonu ilk aşamada aile içi şiddet vakalarının yoğun görüldüğü Ankara ve İstanbul gibi pilot kentlerde  uygulanacak. Elektronik sistemler için açılacak ihale öncesi GSM şirketleri arasında büyük rekabet yaşanmaya başladı.

GSM şirketleri pilot ilde kullanılacak cihazları kendilerinin finanse edeceğini açıkladı.

Sistem GSM üzerinden çalışacak. Şiddet mağduru kadınlar tehlike anında butona basacak. Buton sinyali emniyet müdürlüklerindeki dijital haritaya yansıyacak. Polis, GPS sinyalinden en yakın ekibi olay yerine sevk ederek şüphelinin mağdura zarar vermesine engel olacak. EGM, açacağı ihale ile ekip otolarına 8 bin GPS cihazı alacak. Yılsonunda GPS'li ekip sayısı 15 bine çıkartılacak.

ALARM OTOMATİK ÇALACAK

Mahkemelerce uzaklaştırma kararı verildiği halde eve gittiği belirlenen kişiler hakkında adli işlem yapılacak. Emniyetin verilerine göre bir yılda 100-120 bin kadın şiddet görüyor. Tehdit algılaması ve hayati tehlike riskine karşı yılda ortalama 30-40 bin kadının elektronik sistemlerle korunacağı tahmin ediliyor. Evden uzaklaştırma kararı verilme gibi riskli vakalarda bileklik (kelepçe) takılması amaçlanıyor. Uygulama için mahkemeler 3-6 aylık kararlar verilebilecek. Yönetmeliğin çıkmasının ardından cihazın kol ya da ayak bileğine takılması gündemde. Bileklik takılan şüpheli eve 500 metre mesafe yaklaşırsa emniyetin sayısal haritasına alarm düşecek. Polis mağdurun acil çağrı yardımını beklemeden şüpheliyi gözaltına alacak.

3 BİN 40 KADIN KORUNUYOR

Ülke çapında şiddet mağduru 3 bin 40 kadın ile iki erkek "çağrı" üzerine korunuyor. Samsun'da eşinden şiddet gören iki erkek valiliğe başvurarak koruma altına alınmayı istedi. Valilikte adları açıklanmayan iki erkeği koruma programına aldı. Kocasından sık sık dayak yiyen bir kadın ise "yakın ve konut" koruma kapsamına alındı. Polis, söz konusu kadının 24 saat güvenliğini sağlıyor. Mağdur kadının evinin önünde polis nöbet tutuyor.

2011 ENVANTERİ

2011 yılında ülke genelinde 95 bin 742 kişi şiddet mağduru oldu. Aile içi şiddet vakalarında; 98 kadın hayatını kaybetti. Şiddet mağdurlarının yüzde 82'sini kadınlar, yüzde 12'sini erkekler, yüzde 6'sını ise çocuklar oluşturdu. 2012'in ilk dört ayında ise 19 bin 898 aile içi şiddet vakası yaşandı. 2011 yılındaki aile içi şiddet vakalarının; 16 bin 494'ünü yaralama, 18 bin 418'ini aile fertlerine kötü muamele, 141'ini eziyet, 26'sını fuhşa zorla teşvik, 136'sını cinsel saldırı, 67'sini cinsel taciz, 717'sini hürriyetten yoksun kılma gibi olaylar oluşturdu.  Polise yansıyan olaylarda 85 bin 172 kadın, 6 bin 558 erkek ile 4 bin 12 çocuk mağdur olarak şikayetçi oldu. (Bugün)
 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler