YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sergey Novikov: Siber ordusu olmayan ülke batar
Siber güvenlikte durumun devletlerin hayatta kalma mücadelesine dönüştüğüne dikkat çeken Kaspersky’nin güvenlik uzmanları “Büyük şirketler siber ordusu olmayan ülkelerle iş yapmaktan çekiniyor. Bu da ülke ekonomisi için tehdit” dedi.
Sergey Novikov: Siber ordusu olmayan ülke batar
27 Nisan 2014 / 10:16 Güncelleme: 27 Nisan 2014 / 10:18

Stargazete'de yer alan habere göre, Dünyanın en önemli siber güvenlik uzmanlarından Kaspersky Lab Direktörü Sergey Novikov, siber saldırıların hızla arttığını belirterek “Durum devletlerin hayatta kalma mücadelesine dönüştü. Ordusu olmayan hemen siber ordu kurmalı, olan da güçlendirmeli” dedi. Novikov, artık siber saldırıların hedefinde bireysel kullanıcıların olmadığına dikkat çekerek, “Siyah hacker’lar başta devlet kurumları olmak üzere, finans kuruluşları, KOBİ’ler ve enerji şirketlerini hedef alıyor. Bunlar devletlerin doğrudan güvenliğini tehdit eden birimler.

Gizli belgeleri ele geçirerek bu bilgileri kendi çıkarları için kullanıyorlar. Yani ortada büyük bir ulusal güvenlik sorunu var” dedi. ABD, Japonya, Çin, İngiltere gibi ülkelerin milyarlarca dolar harcayarak siber ordular oluşturduklarını anlatan Novikov, pek çok ülkenin siber güvenlik ordularını gizli tuttuğunu belirtti.

Ekonomiyi bitirir

Kaspersky Küresel Araştırma Direktörü Stefan Tanase ise siber suçlularla mücadele etmenin çok zor olduğunu belirterek “Bunların izini sürmek için ordu gibi özel birimler şart. Siber ordusu olmayan ülkelerde büyük şirketler de artık finansal faaliyetlerde bulunmaktan çekiniyorlar. Bu da ülke ekonomisini bitirecek bir olgu” dedi.
 
Sosyal medya fotoğraflarına dikkat
 
Sosyal medyanın bilinçsizce kullanılmasının da büyük bir tehlike oluşturduğunu belirten Novikov “Linkedin, Facebook ve Twitter gibi alanları kullanırken iki kez düşünülmeli. Bu mecralarda fazla kişisel bilgiler bulundurulmamalı. Çünkü sizin üzerinizden şirketinize siber saldırıda bulunulabilir. Ama görüyoruz ki dünyanın büyük bölümü sorulan her türlü kişisel bilgiyi doğrudan yanıtlıyor. Bu da tehlikenin boyutunu artırıyor. Mesela benim Linkedin hesabımda çok az bilgim var. Facebook’a koyulan içkili ve çıplak fotoğraflar siyah hacker’lar tarafından kullanılıyor” dedi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler