YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şanslıların arabaları; hem lüks, hem de çok ekonom
Şanslıların arabaları; hem lüks, hem de çok ekonom
Şanslıların arabaları; hem lüks, hem de çok ekonom
24 Temmuz 2008 / 20:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Konu pek yeni değil aslında ama yeni gelişmelerle güncelliğini koruyor; araç sayısı artıyor, ancak bu kez insanların karşısına artan petrol fiyatları çıkıyor.


Petrolün yer altında ve üzerinde bugünkünden daha bol olduğu, otomobilin ise çok çok pahalı ve az olduğu günlere göre ne büyük zıtlık değil mi? Otomobile ulaşmak kolaylaşırken kullanabilmek ise zorlaşıyor. Otomotiv konusunda dünyaca uzman araştırma şirketi J.D Power gibi kuruluşlar, 2020 yılında dünyada otomotiv üretiminin bugüne göre yüzde 27 büyüyerek 100 milyonun üzerine çıkacağını savunuyor. Geçen yıl aralarında Türkiye'nin de bulunduğu toplam 66 ülkede 73 milyon adet otomobil ve ticari araç üretildiğini hesaba katarsak 13 yıl sonra gelinecek nokta gerçekten küçümsenmeyecek kadar önemli. Peki bugün bile çığırından çıkmış izlenimi veren petrol fiyatlarıyla 2020'de dünya üzerinde kaç insan rahatlıkla otomobil satın alıp kullanabilecek?


Bu tür sorular beklenmedik girişimlere sebep oluyor. Petrol, spekülatörlerin isteği ya da gerçekten kaynak azalması nedeniyle varil başına 200 dolarlık fiyat hedefine (!) doğru ilerlerken Ferrari, Porsche, Lexus, BMW, Mercedes gibi birçok lüks ve spor otomobil üreticisinin başlattığı daha az yakan çevreci motor projeleri bir bir gün yüzüne çıkıyor. İşte birkaç örnek; hibrid araç geliştirmeye başladığını açıklayan Ferrari, bu teknolojiyle araçlarında açığa çıkan karbondioksit gazını 2012'ye kadar yüzde 40 oranında azaltacağını belirtti. Markanın ilk çevreci hibrid otomobili 2015 yılında pazara sunulacak.


Petrolden, tam bağımsız yakıt türlerine geçiş teknolojisi olarak bilinen hibridli modellerle ilgili Alman Porsche da bir dizi çalışma yürütüyor. Cayenne hibrid modelini 2010 yılında yola çıkaracak olan Porsche, bu motoru aynı zamanda 4 kapılı Coupe modeli Panamera'da da kullanacak. Tek tek sıralamak bir hayli zor ama Lexus'tan GM markalarına, Honda'dan Ford'a kadar birçok markanın özellikle büyük motorlara yönelik hibridleştirme çalışmaları hızla devam ediyor. Hibrid konusunda öncü Prius modeliyle bir hayli yol alan Toyota, 2010'da güneş panellerini de kullanarak yeni bir sayfa açacak. Araç içindeki elektronik donanımın elektrik ihtiyacı güneşten karşılanırken daha az yakıt tüketimi ortaya çıkacak. Mercedes, BMW gibi markalarda daha az tüketime yol açan, dolayısıyla çevreyi daha az kirleten dizel motor teknolojileri de öne çıkıyor.


Petrol telaşı, ilginç gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Hibrid motor çalışmalarına farklı bir cepheden bakan Koreli Hyundai, dünyanın ilk LPG'li hibrid modeline imza atıyor. Petrol türevleri içinde en çevreci yakıtlardan biri olan LPG ile elektrik motorunu Elantra modeli üzerinde birleştiren şirket, bu modeli seneye öncelikli olarak Kore pazarında satışa sunacak. Yüzde 40 oranında yakıt tüketimini düşüren araç, benzinli motora sahip olan Elantra modeline göre de yüzde 50 daha ekonomik. BMW Group ise elektrik ile çalışan Mini modellerinin testlerine başladığını açıkladı. Birkaç ay boyunca geleceğin sürüş alternatiflerini belirlemek üzere elektrikle çalışan otomobiller üzerinde çeşitli testler uygulayacağını duyuran şirket, bu testler için yüzlerce Mini marka otomobil hazırlıyor. İngiltere Oxford fabrikasında üretilen Mini'ler Almanya Münih'te gerekli şekilde değiştirilip testlere uygun hale getirilecek.


Zaman

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler