YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Samsung ve Mercedes'ten dev proje
Samsung ve Mercedes'ten dev proje
10 Eylül 2016 23:19
Teknoloji ve otomotiv dünyasının dev isimleri Samsung ve Mercedes, akıllı anahtar projesi kapsamında bir araya geldi. Geleceğin anahtar teknolojisini üretmek üzere yola çıkan dev isimler, anahtarsız giriş sistemini bir adım daha ileri taşıdı.

Otomotiv sektöründe anahtarsız giriş ve çalıştırma sisteminin oldukça yaygınlaştığını biliyoruz. Artık hemen her otomobilin üst donanımında bu teknoloji kullanılıyor.

Otomobile giriş ve çıkışlarda büyük kolaylık sağlayan bu sistem ile anahtarı çantadan ve cepten çıkarmaya gerek kalmıyor. Anahtar üzerinizdeyken elinizi kapıya yaklaştırdığınızda, sistem anahtarı algılıyor ve aracın kapıları otomatik olarak açılıyor. Aynı şekilde araçtan çıktığınız ve belli bir mesafe uzaklaştığınız zaman kapılar otomatik olarak kilitleniyor.

Biri otomotiv sektörünün, diğeri de teknoloji dünyasının dev ismi olan Mercedes-Benz ve Samsung, anahtarsız giriş sistemini daha ileriye taşımak için ortak bir proje geliştirdi. Bir araya gelen iki dev firma, dijital anahtar teknolojisini üretti.

Geride bıraktığımız günlerde sona eren IFA 2016 Fuarı'nda tanıtılan sistemin adı Entegre Güvenlik Sistemi (eSE). Yüksek ölçüde güvenlik sağladığı ifade edilen bu sistem, Samsung'un akıllı telefon ailesi Galaxy modellerine kurulan bir uygulamayla çalışıyor. Tabii eSE'nin çalışabilmesi için telefonda NFC teknolojisi olması gerekiyor. Türkçe Yakın Alan İletişimi anlamına gelen bu sistem, yeni nesil kablosuz iletişim sağlıyor.

İşte Samsung ve Mercedes'in güçlerini birleştirdiği proje:

Diğer taraftan bu sistem, telefon kapalı olsa dahi başarılı bir şekilde çalışıyor. Aksi takdirde araç sahipleri, telefon kapalı olduğu durumlarda araçlarına erişemezdi.

eSE sisteminin, normal anahtarlara göre çok daha güvenli olduğu ifade ediliyor. Bildiğimiz üzere İskandinav otomobil üreticisi Volvo da böyle bir sistem üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler