YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus uzay aracı Dünya'ya düştü
Rus uzay aracı Dünya'ya düştü
08 Mayıs 2015 16:44
Baykanur Roscosmos üssünden 28 Nisan'da ateşlendikten kısa süre sonra kontrolden çıkan Progress uzay kapsülü, Dünya'ya düştü.

Rus Progress M-27M robotik kargo aracı, ateşlenmesinden dokuz gün sonra atmosfere girerek parçalara ayrıldı. Gökbilimciler, büyük kısmı atmosferde yanarak yok olan uzay aracına ait enkazın Pasifik Okyanusu'na düştüğünü açıkladı.

Roscosmos, Progress'in Dünya'ya çakılma saatini TSİ 04.04 olarak verirken, Kanadalı uydu gözlemcisi Ted Molzcan, uzay aracının 04.40'ta düştüğünü belirtti. Rus OAO ASC Energia uzay-havacılık firmasının verdiği bilgiye göre, Progress 2,359 kg yük taşıyordu. Kargoda 1,385 kg gıda ve malzeme, 494 kg yakıt, 420 kg su ve 50 kg sıkıştırılmış gaz bulunuyordu.

Progress, atmosfer dışında çıktıktan sonra navigasyon anteni ve itiş sistemini devreye sokmayı başaramamış ve kontrolsüz bir şekilde kendi etrafında dönmeye başlamıştı.

Diğer kargo görevi Haziran'da

Roscosmos, uzay aracının neden başarısız olduğunu araştıracak bir kurul hazırlandığını belirtti. Soruşturmada elde edilecek sonuçların 13 Mayıs'ta açıklanması bekleniyor.

Progress uzay istasyonuna 3 ton gıda, yakıt ve malzeme taşıyordu. Yaz sonuna kadar stokları bulunan altı kişilik mürettebata, 19 Haziran'da SpaceX tarafından ateşlenecek Dragon kapsülüyle bir kargo daha gönderilecek.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler