YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus uyduları bu yüzden düştü
Rus uyduları bu yüzden düştü
10 Aralık 2010 20:29
Rusya'ya ait 3 uydunun pazar günü Büyük Okuyanus'a düşmesinin fırlatıcı proton roketine fazla yakıt yüklemesinden kaynaklandığı ileri sürüldü.

Rusya'ya ait üç uydunun yörüngeye yerleştirilmesinin başarısız olması sonucu pazar günü Büyük Okyanus'a düşmesinin, fırlatıcı Proton roketine aşırı yakıt yüklenmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Rus ajanslarının bildirdiğine göre, kazanın nedeninin belirlenmesi amacıyla oluşturulan soruşturma komisyonunun başkanı Gennadi Raykunov, Proton füzesine yüklenen yakıtın 1,5 ila 2 ton normunu aştığını belirterek, bu aşırı yüklemenin yakıt sensöründe arızaya yol açtığını, ancak bir insani hatanın da sözkonusu olabileceğini kaydetti.

Başka unsurların da değerlendirildiğini belirten Raykunov, "Ancak aşırı yakıt yüklemesi asıl neden olarak görünüyor" dedi.

Kazakistan'daki Baykonur uzay merkezinden fırlatılan Proton füzesi, Glonass uydu sistemi aracılığıyla Rus navigasyon sistemini donatacak üç uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi başaramamış, üç uydu Hawai'nin 1500 km uzağına, Büyük Okyanus'a düşmüştü.

Bunun üzerine Rus başsavcısı salı günü, özellikle yapılan harcamaların meşruiyetini belirlemek amacıyla Glonass programı konusunda geniş çaplı bir soruşturma başlatmış, uydu ve Proton füzelerinin üreticilerinin faaliyetleri de mercek altına alınmıştı.

Glonass sistemi 1980'li yıllarda Sovyet sivil ve askeri sanayi işbirliğiyle ortaya çıkmıştı. Rusya, ABD'nin GPS ve Avrupa'nın Galileo sistemleriyle rekabet edebilmek amacıyla bu programın geliştirilmesine karar vermişti.
AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler