YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Rahip" veya "summer2008" gibi kelimeler engelli
"Rahip" veya "summer2008" gibi kelimeler engelli
"Rahip" veya "summer2008" gibi kelimeler engelli
20 Şubat 2008 / 07:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Microsoft, 'en iyi şekilde hizmet sunabilmek' gerekçesiyle Live Messenger'da bazı kelimelerin kullanılmasının engellendiğini itiraf etti.

 

Microsoft'un anında mesajlaşma yazılımı 'Windows Live Messenger'da çok sayıda kelimenin sansürlendiği, kullanılsa bile karşı tarafa ulaşmadığı ortaya çıktı. Microsoft, kelime filtresini 'en iyi şekilde hizmet sunabilmek için' uyguladığını iddia ediyor. Konuyla ilgili açıklamada, "Bugün çeşitli tehditlere sahne olabilen İnternet ortamında, virüs veya olta saldırlar (pishing) tarzı dolandırıcılıklarla bağlantılı olan ya da bilgisayarlara zarar verebilecek güvenlik riski taşıyan belirli sözcüklerin, URL ve dosya tiplerinin kullanımını engellemek durumunda kalabiliyoruz. Bu nedenle Windows Live Messenger bazı dosya tiplerinin paylaşılmasına veya iletişimde bulunulan kişilere aktarılmasına engel olmaktadır. "Rahip" veya "summer2008" gibi yaygın bir şekilde kullanılan sözcükler güvenlik riski taşıdıkları zaman iletişimde güçlükler doğabilmektedir. Bununla birlikte, Windows Live Messenger kullanıcılarını korumanın en iyi yolunun bu sözcükleri engellemek olduğuna inanmaktayız" denildi.

MSN'de kullanıcıların iletilerinde 'rahip' kelimesini yazarken karşı tarafa bu kelimenin ulaşmadığı bir rastlantı sonucu ortaya çıkmıştı. Olay üzerine gelen açıklamayla çok sayıda kelimenin Live Messenger'da kullanılmasına izin verilmediği ortaya çıkmış oldu. Şimdi beklenen, Microsoft'un bu sansürü kendi isteğiyle mi yoksa, devlet birimlerinin talebi üzerine mi yaptığı; ayrıca filtrelenecek kelimelerin neye göre belirlendiği ve hangi kelimelerin engellendiği sorularının cevap bulması.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler